Na nadarmo se říká „sportem ku zdraví“. A jak se zdá, platí to jak o zdraví tělesném, tak i o tom duševním. Pokud vás trápí deprese, měli byste pravidelně cvičit. Kromě toho, že prospějete svému tělu – zhubnete, posílíte svaly a zformujete postavu, se výrazně zlepší vaše psychická pohoda. V nejnovější australské studii zaznělo, že pozitivní dopad má i pouhá hodina aktivit týdně.

Studie publikovaná v prestižním časopise American Journal of Psychiatry rozhodně nevaří z vody. Naopak jde o výsledek dlouhodobého výzkumu, kterého se během 11 let zúčastnilo přes 22 tisíc Norů. Odborníci kromě cvičebních zvyklostí sledovali souvislost mezi projevy úzkostí a deprese na začátku a konci daného cyklu.

Zhruba 12 % sledovaných na počátku uvedlo, že se ve svém volnu nevěnují žádným pravidelným aktivitám. Zbylá část naopak cvičila pravidelně, a to v rozmezí od půl hodiny do více než čtyř hodin za týden. V závěru sledování bylo u 7 % respondentů zaznamenáno rozvinutí deprese a u 9 % úzkosti.

Vědci sice nenašli žádnou souvislost mezi cvičení a úzkostí, ale mají jasno v tom, že nedostatek pohybu může způsobit depresi. Dokládá to fakt, že u necvičících jedinců byla pravděpodobnost o 44 % vyšší než u lidí, kteří uvedli, že cvičí minimálně jednu až dvě hodiny týdně.

Se studií souhlasí také profesionální trenéři z Kentoya Fitness Praha. Někteří z jejich dnes již spokojených klientů se v minulosti potýkali s pokleslými náladami a sníženou schopností prožívat potěšení. Po určité době depresivní stavy vymizeli a opět si užívají života plnými doušky.

Zda navštívíte oblíbené fitness centrum Praha 10, jehož součástí je také moderní solárium v Praze, nebo si raději zajdete zaběhat do parku či zajezdit na kole, je z hlediska prevence proti depresi poměrně jedno. Podle serveru Time, může být přínosná i rychlejší chůze. Na druhou stranu – když už se pustíte do pravidelného cvičení, proč tak nečinit s profesionály po boku?

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/svetdnes.cz_kentoyafitness_cz_nahledovy.jpghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/svetdnes.cz_kentoyafitness_cz_nahledovy-150x150.jpginfo@press-media.czZdravíNa nadarmo se říká „sportem ku zdraví“. A jak se zdá, platí to jak o zdraví tělesném, tak i o tom duševním. Pokud vás trápí deprese, měli byste pravidelně cvičit. Kromě toho, že prospějete svému tělu – zhubnete, posílíte svaly a zformujete postavu, se výrazně zlepší vaše psychická pohoda. V nejnovější australské studii...Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku