Blíží se pomalu vánoční svátky a většina populace začíná zvažovat zda k večeři zvolit klasiku v podobě kapra nebo si koupí spíše filé z tresky nebo lososa.

Méně známý je ale fakt, že v naší zemi máme téměř 300 000 rybářů. Jeden by řekl, že pro ně bude kapří řízek jasná volba.

Pro část možná ano. České rybaření se ale za posledních dvacet let radikálně proměnilo. Z tichých bláznů lovících pro přilepšení rodinného jídelníčku se stávají maniaci, jejichž cílem je jediné: lov obrovských kaprů s pomocí nejmodernější výbavy. Pruty na kapry v ceně mnoha tisíc korun jsou jen začátek. Vybavení pro pobyt u vody, hlásiče záběru, solární nabíječky, čluny pro zakrmování a tisíce dalších drobností se svojí cenou vyrovnají lehce ojeté škodovce.

Konzumní kapr je pro tyto rybáře doslova a do písmene malá ryba. Zajímavý úlovek začíná až od 15 kilogramů a zhruba 80 centimetrů délky. Sníst takového kapra se ale nikdo neodvažuje. Kapr je modla, která se loví výhradně stylem chyť a pusť.

Česko je ráj kaprařů

Na většině českých revírů dávno platí také systém zvaný K 70, kdy kapra nad sedmdesát centimetrů pustit musíte, i kdybyste nechtěli.

A jak je to s velkými kapry na českých vodách? Na rozdíl od lovu lososů nebo velkých dravých ryb, za nimiž musíte většinou do zahraničí, obřím kaprům se v Čechách a na Moravě daří.

Na přehradách a soukromých revírech se běžně chytají trofejní kusy. Na Labi, Vltavě a Moravě se také občas povede rekordní úlovek. Dá se říct, že kapr kolem deseti kilo dnes nikoho nepřekvapí a skrývá se téměř v každém menším rybníku.

A kolik měřil největší kapr na našem území? Tento macek měl na délku 106 centimetrů a vážil neuvěřitelných 34 kilogramů! Uloven byl na jedné z pískoven v okolí Hradce Králové a Pardubic.

Více o lovu velkých kaprů a nejlepších revírech v Česku se dozvíte na stránkách rybářského magazínu Aktivní-rybolov.cz

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/2021/10/IMG_20200713_084809-1024x768.jpghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/2021/10/IMG_20200713_084809-150x150.jpgPR-leadersCestováníBlíží se pomalu vánoční svátky a většina populace začíná zvažovat zda k večeři zvolit klasiku v podobě kapra nebo si koupí spíše filé z tresky nebo lososa. Méně známý je ale fakt, že v naší zemi máme téměř 300 000 rybářů. Jeden by řekl, že pro ně bude kapří řízek...Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku
  • 24
    Shares