Digitální bezpečnostní technologie jsou stále dokonalejší. I proto poptávka po ochraně osob, majetku a informací roste

Redakce doporučuje

Foto produkty: Uchovejte si vzpomínky originálním způsobem

Fotografie jsou skvělým způsobem, jak si uchováte vzpomínky na...

Strach ze zubaře: 5 tipů, jak ho překonat

Strach ze zubaře se u většiny z nás objeví už...

Bezpečná likvidace eternitu a azbestu: Jak ochránit své zdraví a životní prostředí

Mnoho budov postavených před několika desetiletími stále obsahuje azbest,...

Jak bojovat proti sedavému způsobu života

Sedavý způsob života je dnes jedním z hlavních faktorů,...

Proces koupě nemovitosti ve Frýdku-Místku krok za krokem

Pořízení vlastní nemovitosti je velkým životním krokem, který přináší...

Bezpečnostní technologie zaměřené na ochranu osob, majetku a v neposlední řadě informací jsou stále dokonalejší a dokonalejší. To má mimo jiné vliv i na průběžně rostoucí poptávku po systémech skládajících se z čidel, alarmů, kamer, přístupových systémů a dalších komponent. Jak se ve světě zabezpečení objektů a lidí zorientovat, a jak vypadají aktuální trendy?

Zabezpečovací technologie jsou žádanější kvůli normám, pojišťovnám i strachu

Zabezpečovací systémy jsou stále žádanější pro ostrahu jednotlivých domů, ale i velkými institucemi pro zabezpečení objektů značně rozsáhlejších jak zaujímanou plochou, tak i co do počtu v nich pohybujících se osob. Zejména se jedná o školy, hotely, úřady, obchodní střediska, komerční komplexy a v neposlední řadě nemocnice. Důvodů je přitom hned několik:

security guard watching video monitoring surveillance security system
  • strach o sebe, své blízké a majetek;
  • požadavky vyplývající z právních norem (protipožární předpisy atd.);
  • podmínky pojišťoven, na jejichž splnění je závislé jejich plnění v případě pojistné události;
  • široká nabídka moderních zabezpečovacích technologií;
  • řešení na míru;
  • dostupné ceny.

Zabezpečovací systémy na míru: Pro děti, ženy, seniory i budovy

Moderní zabezpečovací systémy je možné konfigurovat na míru a jejich specifikaci, kvalitu a z toho plynoucí pořizovací cenu tak přesně uzpůsobit účelům jejich použití. Bavíme-li se o ochraně osob, senioři nebo třeba ženy na mateřské si mohou pořídit speciální přívěšek na klíče, jehož prostřednictvím si v případě potřeby mohou zavolat policii nebo zdravotní pomoc.

Pro dohled nad dětmi se zas čím dál tím hojněji používají kamerové systémy. Ty použijete v případě, kdy třeba vaříte oběd, zatímco si vaše ratolesti bez dalšího dohledu hrají na zahradě, kde na ně chtě-nechtě čekají různé nástrahy. Kamerový systém vás tak kupříkladu upozorní na to, když se děti přiblíží do těsné blízkosti jezírka nebo bazénu, kam by při svém „blbnutí“ mohli spadnout a nedej bože se začít topit.

Pípnutí telefonu i live stream

Upozornění v případě narušení střeženého prostoru jsou přitom různá. Buď vám pípne mobil se zprávou o „narušení“ sledovaného prostoru, eventuálně doplněný o fotografii, anebo se vám televize ze sledovaného programu automaticky přepne na záběry z příslušné kamery. Na varovnou SMS nebo e-mail se přitom můžete spolehnout i v případě, kdy momentálně sedíte v práci, nakupujete, užíváte si prosluněné pláže na dovolené či spíte. Zkrátka a jednoduše – pokud se začne dít něco nestandardního, jste tím prvním, kdo o tom ví.

Garsonku zabezpečíte do 10 tisíc

Byť zabezpečovací technologie rozhodně nejsou segmentem, kde by se vyplatilo šetřit, i v tomto ohledu se situace v posledních letech změnila, a nejen kamerové systémy jsou tak dostupnější pro čím dál tím větší vzorek lidí. Garsonku nebo obdobně velký byt o dispozici 1+1 lze efektivně zabezpečit i za částku do 10 tisíc korun. Vezměte si, že třeba zajištění dohledu certifikovaného poplachového centra – chcete-li pultu centrální ochrany (PCO) – který v případě signálu zalarmuje záchranku, hasiče nebo policii, pořídíte už za řádově stovky korun.

Vše je ale samozřejmě závislé na konkrétních dispozicích hlídaného prostoru a zvolených komponentách. Inteligentní domy, vily a velké komplexy často střeží ty nejmodernější technologie, kde se samozřejmě bavíme o úplně jiných částkách, které se nezřídka kdy pohybují i v řádu milionů v závislosti na rozsáhlosti a členitosti objektu a hodnotě hlídaného majetku.

Zabezpečení objektů mnohdy není efektivní. Typicky v případě škol

Je pravdou, že velké množství budov již alespoň základním zabezpečovacím systémem disponuje, ovšem mnohdy se jedná o řešení nákladné, a přesto neefektivní. Příkladem budiž často opakující se model, kdy prostor firmy hlídá skupina cca 6 osob, navíc doplněná o speciálně vycvičené psy. „Provoz“ takové posádky vyjde odběratele služeb na stotisícové a milionové částky ročně. Pokud však na úkor některých členů ostrahy například investujete peníze do kamerového systému doplněného o PCO, během několika měsíců se vám vstupní investice vrátí a zabezpečení objektu bude ve finále levnější a efektivnější. Zároveň to však neznamená, že by fyzická ostraha jako taková byla zbytečná. Jen je vhodné zkombinovat více typů ochrany.

Typickými příklady, kdy zabezpečení objektů není optimální, jsou školy. Situace se zlepšila po tragédii z října 2014, kdy útočnice s nožem zabila na jedné ze škol ve Žďáru nad Sázavou šestnáctiletého studenta, který hrdinsky chránil svoji spolužačku, avšak stále není optimální. Na mnoha ústavech přibyly přístupové systémy, které v kombinaci s kamerami lépe dohlíží na to, aby se do škol nedostal každý, ale jednotlivé komponenty spolu často nefungují systematicky tak, jak by měly. Bohužel. Proto lze, zejména v tomto případě, apelovat na provozovatele škol, aby zabezpečení svěřily do rukou specializovaných společností s bohatou praxí a zkušenostmi.

Velký bratr a sousedé

Navzdory všem pozitivním dopadům je třeba se na zabezpečovací systémy dívat i z pohledu soukromí a ochrany osobních dat. Je důležité, aby tato zařízení nenarušovala soukromí třetích osob, čímž se myslí zejména kolemjdoucí na přilehlém chodníku nebo sousedé za plotem. Jejich konfigurace to dnes již naštěstí bez problému umožňuje.

Pokud kamery přeci jenom zabírají veřejné prostranství, je nezbytné je předem zaregistrovat na úřadu. Co se pozemku sousedů týče, vše je o dohodě. Tak jako tak vám doporučujeme se sousedy komunikovat. Z praxe vyplývá, že mnohdy lidé přítomnost bezpečnostních kamer o dům vedle naopak oceňují, protože bez vynaložení vlastních finančních prostředků narůstá i bezpečnost jich samých.

Na začátku zabezpečení objektu by měla být analýza

Než začít bezhlavě nakupovat bezpečnostní technologie, které by spolu ani nemusely kooperovat, je výhodné poradit se s některou ze specializovaných firem. Odborníci v oboru nejprve provedou analýzu objektu, ze kterého vychází i následná nabídka zabezpečení objektu s alespoň přibližnou cenou. Roli při takové studii hraje zejména:

  • poloha objektu a vzdálenost od nejbližších sousedních obydlí;
  • (ne)přítomnost oplocení pozemku;
  • kvalita a rozložení dveří a oken;
  • historická výše trestné činnosti v oblasti.

Z historických dat například vyplývá, že domy stojící ve slepé ulici se stávají cíly zlodějů méně než ty, které stojí v ulici s oboustranným přístupem.

Vychytávky jak z filmu! Digitální bezpečnostní technologie dobývají svět

Pro nejnáročnější majitele luxusních domů i obrovských komplexů představují digitální bezpečnostní technologie s mnohdy až dechberoucími funkcemi smysluplný způsob, jak investovat peníze. Ty nejmodernější bezpečnostní technologie je možné dnes natolik provázat, že vaše domácnost nebo komplex s kancelářemi funguje zcela automaticky. Představte si, že přijedete z práce domů a dálkovým ovládáním si otevřete garážová vrata. Stisknutím jediného tlačítka se nejenže otevře garáž, ale zároveň se v domě:

  • rozsvítí světla,
  • pustí klimatizace,
  • vypne zabezpečení nastavené pro dobu v nepřítomnosti;
  • pustí se přednastavená muzika,
  • radiátory se rozehřejí na vyšší teplotu,
  • stáhnou se žaluzie,
  • uvaří se káva.

Jakkoliv mohou zmíněné funkce působit jako sci-fi, v dnešní době se již jedná o realitu

euro