V souvislosti se strojírenstvím a s firmou MSC MetPro, a. s., která se strojírenstvím zabývá a kde dochází k procesům výroby, jako je rovnání nebo ohraňování materiálu, se můžete setkat s kovy jako takovými. Z kovů se vyrábí nejeden výrobek, který se strojírenských firem putuje ke konečným spotřebitelům či zákazníkům. Jenže co to kovy vlastně jsou?

Pokud hovoříme o kovech, mluvíme o chemickém prvku. Pokud bychom se však na kovy podívali z průmyslového hlediska, řekli bychom, že kovy je označení pro kovové materiály, konkrétně tedy pro slitiny kovů nebo kovů s nekovy. 

V současné době jsou kovy opravdu hojně využívané, o tom není sporu. Jsou využívané hlavně v průmyslu, a to díky svým vlastnostem. Nejdůležitější a nejatraktivnější vlastností kovů je jejich snadná zpracovatelnost. To však není jediná skvělá vlastnost kovů. 

Vlastnosti kovů

Kromě snadné zpracovatelnosti se kovy pyšní i jinými vlastnostmi. Jednou takovou vlastností je vysoká elektrická a také tepelná vodivost. Je však třeba říct, že s rostoucí teplotou se elektrická vodivost snižuje, zvyšuje se totiž takzvaný elektrický odpor. 

Nicméně další vlastností kovů je to, že jsou kujné a lesklé, dále mají vysokou teplotu tání a varu, jejich oxidy mají zásaditý charakter. 

Jak se kovy vyrábí?

Nabízí se také otázka, jak se kovy vlastně vyrábí? Výroba kovů je založená na redukci jejich oxidů. Kovy se často připravují takzvanou elektrolýzou taveniny halogenidů, hydroxidů a také oxidů. Co se týče slitin kovů, ty se připravují smícháním dvou či více roztavených kovů, jež posléze vytváří kapalnou směs, která po chvíli ztuhne.

Slitiny jsou zkrátka spojení vícero kovů. Pokud dojde k výrobě slitin, dojde k výrobě materiálu, který má různé vlastnosti. Někdy se zlepší tvrdost, pevnost, jindy zase hustota.

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/kovove-vyrobky-1024x569.gifhttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/kovove-vyrobky-150x150.gifinfo@press-media.czTipyV souvislosti se strojírenstvím a s firmou MSC MetPro, a. s., která se strojírenstvím zabývá a kde dochází k procesům výroby, jako je rovnání nebo ohraňování materiálu, se můžete setkat s kovy jako takovými. Z kovů se vyrábí nejeden výrobek, který se strojírenských firem putuje ke konečným spotřebitelům či...Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku