Inteligentní bydlení nám má uvolnit ruce. Ulevit nám od činností, které jsou potřeba dělat, ale raději bychom trávili čas smysluplněji nebo zábavněji. Nemusíme si hned představovat sci-fi v podobě robota, který za nás vaří, uklízí a v noci jako strážný obchází dům. Mnohem reálnější je chytře automatizovaná domácnost. Sice neudělá oběd. Přesto nás každý rok zbaví asi 50 000 rutinních úkonů.
Před několika lety se představa chytrých domů jevila mnohým jako sci-fi. Stále rychlejší vývoj technologií ale způsobil, že dnes skoro každý pravidelně využívá něco, čemu se dá přisoudit nálepka „smart“. Trend stále více proniká i do domácností. Mají ulehčit a zkvalitnit jejich fungování.
Byty, domy či vily mohou obyvatelé vylepšit o nejmodernější přístroje, které se dají ovládat přes různé displeje nebo třeba jen hlasem. Nabízí různé (i automatické) režimy, jsou intuitivnější, rychlejší, tišší a menší než před pěti lety. Nebo to alespoň slibují. Do toho se pak přidávají tlačítka, ovládací panely a aplikace pro běžné domácí technologie jako je topení, klimatizace, rekuperace, osvětlení, žaluzie, bezpečnostní systém, fotovoltaika…
Kdo to bude ovládat aneb prostor pro automatizaci
Sledujeme přímou úměru. Čím více (byť tzv. chytrých) technologií, tím více ovládání. Kam se poděla prvotní myšlenka ulehčení? Ztratila se mezi ovladači a aplikacemi. Moderní zařízení sice mohou být sama o sobě smart, ale dohromady nám dokáží solidně zaměstnat ruce a zamotat hlavu.
I na to již známe lék. Domácí automatizace má řízení domova maximálně převzít. Správně vyladěná automatizace tvoří skutečně chytrý dům. Eliminuje jednoúčelovost ovládání, naopak technická zařízení propojí do jednoho systému, pod jednu řídicí jednotku.
Přiměje technologie navzájem komunikovat a reagovat na sebe. Uživatele domácnosti zbaví přemíry starostí, zároveň jim však nechává možnost zásahů, nastavení a ručního ovládání v případě nutnosti.
Co přináší domácí automatizace?
Pro příklad můžeme vybrat systém inteligentní automatizace Loxone a jeho centrální řídicí jednotku – Miniserver. Přebírá rutinní úkony a tím zvyšuje pohodlí. Prostor pro manuální ovládání nechává v jednom multifunkčním tlačítku pro osvětlení, stínění a hudbu.
Více možností pak má uživatel v mobilní aplikaci, kde se snadno dostane k nastavením, režimům, statistikám či kontrolám stavu, a to i na dálku. Ale nenechte se zmást, člověk nemusí chodit po domě s mobilem a rozsvěcovat s ním žárovky. Běžné věci fungují automaticky nebo jedním stiskem tlačítka.
Otevírá i možnosti v úsporách energií. Majitelé domu mohou sledovat spotřebu. Systém také dokáže zaštítit celý energetický management domu včetně řízení přebytků energie z fotovoltaiky (FVE). Obstará technologie i kolem domu.
Nastavit lze například automatické dopouštění bazénu či zavlažování trávníku. Díky různým uživatelským režimům je Loxone ideálním řešením pro rodinu, ale třeba i seniora, kterému vytvoří přizpůsobené „asistované bydlení“ nenáročné na obsluhu.
Jednou z nejoblíbenějších funkcí z praxe je noční režim. Do něj se celý dům uvede trojitým poklepáním na tlačítko u postele. Při noční výpravě na toaletu nemusí člověk tápat ve tmě po tlačítku. Jakmile vykročí nohou z postele, senzor to pozná a spustí lehké barevné podsvícení. To ho doprovází i v chodbě a tlumené světlo se zapne i v koupelně. Není tak potřeba svítit naplno a budit ostatní.
Užitečné je automatické naklápění žaluzií podle polohy slunce a návaznost stínění na topení. V létě se stínění samo zatáhne, aby zabránilo přehřátí interiéru. V zimě ale chytře zůstane vytažené, aby slunce podpořilo vytápění. Díky detekci otevřených oken se nestane, že by teplo unikalo ven. Systém navíc upozorní kvůli otevřeným oknům na blížící se bouřku. Ale to je zlomek všech funkcí. Jejich vyjmenování a popis by vydal na tučnou sérii článků.
Zmiňme ještě kompatibilitu systému s domácími spotřebiči. I například myčka, televize a podobně lze integrovat do systému automatizace, a ještě více stmelit ovládání na jedno místo. Spotřebič musí mít vhodné rozhraní pro možnost integrace. Výrobci na to naštěstí již hojně myslí. Díky tomu můžete automaticky vypínat spotřebiče nebo je naopak spustit v době, kdy FVE produkuje nejvíce energie.
Automatizace bez nebezpečí a respektem k soukromí
Výhodou je i variabilita. Pokud zůstaneme u Loxone, každý uživatel může nechat vlastní domácnost automatizovat na míru. Inteligentní elektroinstalace navíc položí základ, který je možné později rozšiřovat o další komponenty a funkce. Kromě sběrnicové varianty Tree je další možností pro instalaci bezdrátová technologie Air. Ta je vhodná právě pro rozšiřování systému. Je to navíc nejsnazší řešení, jak automatizovat již postavený dům bez sekání do zdí, tahání kabelů a nepořádku.
Budoucí uživatele velmi zajímá i bezpečnost řešení. Nejeden film vykresluje chytrý dům jako moudrého zabijáka. To s realitou nemá nic společného. Reálné obavy panují z toho, že se někdo do našeho domu „nabourá“ a získá naše informace. U Loxone nebezpečí nehrozí, protože nevyužívá cloudové řešení. Data sbíraná systémem nejsou odesílána do vzdáleného cloudu, kde by mohla být ohrožena. Zůstávají doma, v Miniserveru.
Bonus nebo standard?
I přes všechny zmíněné výhody zůstává chytrá domácnost možností volby. S přibývajícími technologiemi však bude ruční ovládání stále více nekomfortní a méně efektivní. Co se tak dnes může zdát jako zbytný bonus, může být už za pár let něčím vyloženě žádoucím a standardním.
Technologický pokrok nezastavíme, ale automatizací můžeme změnit způsob bydlení tak, abychom se nestali sluhy našich domácností. Vývoj je nesmírně rychlý a automatizovat budovy je v současnosti více než na místě.