Dopřejte si na podzim čajový dýchánek i doma

Redakce dopopručuje

Jaká je nejlepší seznamka?

V dnešní době se online randění stává velmi běžným...

Houba parazit, která léčí

Housenice čínská je neobvyklá houba s dlouhou historií použití...

Posilovací lana: Nejen pro děti, ale i pro dospělé

Vzpomínáte na ty časy, kdy jste jako děti trávili...

Hodinky jako klíčový prvek vašeho stylového vzhledu

V době digitálních technologií, kdy čas můžeme zjistit prakticky...

Proč se vyplatí zvolit truhlářství namísto běžného obchodu s nábytkem?

Zařizujete atypický interiér? Nebo jednoduše toužíte po nábytku, který...

V teplých dnech si čaj dají spíše jen ti, kteří ho opravdu milují. Na podzim, s příchodem chladnějšího počasí se však stává oblíbeným nápojem většiny z nás.

Rozmanitost chuti

Za kolébku čaje je považována Čína. Postupem času se však v čajové plantáže rozšířily i do dalších zemí. V 17. století se díky mořeplavcům dostal čaj do Evropy, konkrétně Velké Británie, kde je jeho popíjení stále tradicí. Vznikla z popíjení dělníků o přestávkách v práci, kteří byli po vypití čaje a krátkém odpočinku mnohem produktivnější. Dnes si můžeme dopřát mnoho druhů čajů z celého světa. Kromě výluhu z čajových lístků, které se po sklizni usuší a následně zalévají horkou vodou, se název čaj vžil také pro odvary z bylin, ovoce, koření nebo květin. Do své konvičky na čaj si tak můžeme vybrat chuť i složení, které nám vyhovuje nebo odpovídá aktuální náladě či potřebám. Čaj umí pohladit po duši, zahřát, pomoci se zdravotními neduhy, pomáhá se soustředěním a mívá i povzbudivé účinky. Naopak večerní popíjení odvaru z vybraných bylin má na nás zklidňující vliv a pomáhá se zlepšením spánku.

Rychlá příprava

Doma si většinou pro jednoduchou přípravu vezmeme jen nálevový sáček obsahující čaj a zalijeme horkou vodou, případně volíme sypké čajové směsi. Pro uchování čaje často používáme krabičky na čaj, které mohou být i příjemným dekoračním prvkem a současně elegantním způsobem pro nabízení nápoje návštěvám. Pro servírování čaje jsou vhodné skleněné nebo porcelánové hrnky, o které si navíc můžeme zahřívat ruce a znásobit tak hřejivé účinky. Čaj lze pít také vlažný, což pomáhá především v létě proti žízni, nebo ledově vychlazený s kousky ovoce či bylin pro výraznější chuť. 

Posedět u šálku čaje s rodinou nebo přáteli, někdy i jen tak o samotě, nám může pomoci se zastavit a na chvilku odpočinout v rychlém tempu povinností všedního dne, které musíme zvládnout.

Svět Dnes na Facebooku
euro