Každý ví, že bez vody by nebyl život. Je to tak zásadní přírodní zdroj nutný pro přežití, že stačí pár měsíců sucha a následky jsou obrovské. A s pitnou vodou je to ještě horší. V některých oblastech světa je jí tak málo, že by se dala vyvažovat zlatem. Naštěstí technologie jdou stále kupředu a svítá tak na lepší časy. Systém S.A.W.E.R., na kterém spolupracuje Akademie věd ČR, ČVUT i soukromé firmy, by totiž s nedostatkem pitné vody mohl výrazně pomoci.
Voda vyčarovaná ze vzduchu
Prototyp systému S.A.W.E.R. (solar-air-water-energy-resources) dokáže pomocí podpovrchových struktur za použití solární energie vytvořit vodu kondenzací ze vzduchu. A to dokonce i v extrémně horkém a suchém klimatu. Jedná se ovšem o destilovanou vodu, která není vhodná na pití ani na závlahu rostlin. Aby se takto vyrobená voda dala dále využít, připojují se k zařízení další jednotky. Pro upravení vody k závlaze rostlin je využíván fotobioreaktor zajišťovaný Botanickým ústavem AV ČR. Jednotka WatiMin od společnosti EuroClean zase pomáhá vodu mineralizovat a upravit tak, aby byla dle světových standardů vhodná na pití. Voda je tak obohacována o minerály, zejména vápník, hořčík a draslík. V případě potřeby lze však dodat i další prvky a vyrobit vodu na přání. Jednotka WatiMin zároveň dokáže pomocí UV záření vodu vydezinfikovat a zbavit mikrobiologického znečištění.
Představení světu
Přístroj S.A.W.E.R. byl již nějakou dobu testován v laboratořích UCEEB v Buštěhradu, kde byly za pomocí speciální komory simulovány atmosférické podmínky oblasti Spojených arabských emirátů. Přístroj se vskutku osvědčil – dosahoval osmkrát lepších výsledků než dosavadní kondenzační systémy. Dokáže vytvořit až 100 litrů vody denně, a pokud je připojen do sítě, je obnos vyrobené vody zhruba dvojnásobný. Tento přelomový vynález bude představen světu na národní expozici EXPO 2020 v Dubaji. Zde bude součástí pavilonu model S.A.W.E.R., s kapacitou až 500 litrů vody denně, jenž bude mít na starosti zavlažování oázy z písku, která vyrůstá nedaleko pavilonu. Druhý model je přenosný a dokáže i bez další infrastruktury vytvořit až 100 litrů vody denně. Díky pokroku v technologiích tak brzy bude možné snadno proměnit vyprahlou poušť v oázu a vnést do nehostinných podmínek život a příjemné klima.