Prázdniny se pomalu chýlí ke konci a vy začínáte zvažovat možnosti, jak vašim dětem vyplnit volný čas, který budou trávit mimo školu? Hudební nadání zrovna není jejich silná stránka? Tenis či bojové umění je nezaujalo a tak přemýšlíte, co by je mohlo bavit, když se rádi hýbou? Nebo byste i vy byli rádi, aby se více hýbali a hlavně, aby trávily více času venku a méně u televizní obrazovky či monitoru počítače? Možná by ideálním řešení byl právě městský parkúr či freerun. Trochu vás ty názvy děsí? Při slově parkúr si představíte spíše koně? To asi většina, ale nenechte se odradit názvem a pojďte spolu s námi proniknout do podstaty tohoto sportu.

parkur tělo článkuNejedná se o nic složitého, ani o nic, k čemu by vaše dítě potřebovalo drahou výbavu a vy jste museli platit tisíce měsíčně za pronájem haly apod. Velmi zjednodušeně se jedná o běh přes překážky. Tak to vlastně vypadá, když se trénuje v tělocvičně a když se tento sport provozuje venku, pak švédské bedny a lavičky jednoduše nahradí třeba na sebe naskládané europalety nebo se může skákat přes lavičky skutečné, prostě taková přírodní či městská opičí dráha. Co je na tomto sportu asi nejlepší, kromě toho, že nutí děti zase „lítat“ to venku, jak jsme na to byli zvyklí v dětství my? Je to sport, ve kterém se tým semkne dohromady a navzájem si pomáhá a motivuje se k lepším výkonům.

Příbuzný parkúru tzv. freerun je obdobný sport, který je ovšem tak trochu více pro oko. Při překonávání jednotlivých překážek nejde jen o to, překážku co nejrychleji zvládnout, ale jde i o způsob, jakým je zvládnuta. Tedy doplnit běh přes překážky o nějaké  dobře provedné akrobatické prvky. Může se jednat o salta, různé balanční cviky na jedné ruce apod. Oba sporty pocházejí z Francie a u nás začínají získávat stále více příznivců a to nejen v řadách dětí, má již mnoho dospělých členů, kteří se takto velmi rádi vrací v čase do svých dětských let. Že by Pokémonům zvonila hrana?

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/parkur.jpghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/parkur-150x150.jpgPR-leadersTipyZprávyPrázdniny se pomalu chýlí ke konci a vy začínáte zvažovat možnosti, jak vašim dětem vyplnit volný čas, který budou trávit mimo školu? Hudební nadání zrovna není jejich silná stránka? Tenis či bojové umění je nezaujalo a tak přemýšlíte, co by je mohlo bavit, když se rádi hýbou? Nebo byste...Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku