Jak do akvária dostat oxid uhličitý? Rostliny v akváriu a CO2

Redakce dopopručuje

Proč se vyplatí zvolit truhlářství namísto běžného obchodu s nábytkem?

Zařizujete atypický interiér? Nebo jednoduše toužíte po nábytku, který...

Zdravotnické přístroje a vybavení, bez kterého se neobejdete

Najít spolehlivého partnera ve světě zdravotnického vybavení, který přináší...

Reklamní předměty a firemní dárky

Reklamní předměty se stále udržují na špičce oblíbených marketingových...

Jste začátečník a potřebujete pomoci s CO2? Jak ho do akvaria dostat a kolik ho tam doplňovat? Více v článku.

Každý akvarista má při zakládání akvária představu, že to jeho akvárium s rostlinami bude vypadat např. jako japonská akvária. To však není tak jednoduché. Již při zakládání akvária je nutno si uvědomit, jaké rostliny, tím je myšleno jak náročné rostliny, budeme v akváriu pěstovat.

Rostliny se dělí podle náročnosti

V úvodu je třeba upozornit, že akvarijní rostliny dělíme do tří základních skupin. Ta první nám rostliny dělí podle náročnosti pěstování a sice na nenáročné, středně náročné a náročné. Další skupinou je rozdělení podle umístění v akváriu a zde jsou to buď rostliny do pozadí, na střed nebo do popředí akvária.  A poslední skupinou je jejich rozdělení podle použití a to je buď na dekorace nebo rostliny plovoucí. Jistě bychom mohli rostliny členit dále, ale pro základní informaci nám to bude stačit.

Jak již název článku napovídá, budeme se věnovat rostlinám náročnějším, jelikož ty budou vyžadovat dodávání CO2 (oxidu uhličitého) do akvária. Dodávání oxidu uhličitého nám stimuluje růst rostlin. Různé rostliny však mají různé požadavky na jeho dávkování.

Akvarijní rostliny nám musí estetické funkce plní i funkci vytváření kyslíku pro živočichy v akváriu pomocí tzv. fotosyntézy. Aby nám rostliny uvolňovaly uhlík do vody, je třeba, aby se jim správně svítilo a dodával se oxid uhličitý. Dávkováním CO2 do akvária nám budou rostliny prosperovat, nebudou se rozkládat (zahnívat) a tím nám oxid uhličitý napomůže k zabránění tvorby řas.

Jak oxid uhličitý do akvária dostat?

Máme zde dvě alternativy, buď je to formou kapalnou nebo plynnou. Určitě bychom měli dát přednost formě plynné. Oxid uhličitý tak můžeme dodávat do akvária pomocí CO2 sady, která se skládá z tlakové láhve (zásobník oxidu uhličitého), redukčního ventilu (snižuje výstupní tlak z láhve), jehlového ventilu (nutný pro použití v akváriu), zpětného ventilu (zabraňuje zpětnému proudění vody) a polyuretanové hadičky (přívod plynu).

Dalšími nápomocnými komponenty jsou počítadlo bublinek (pro kontrolu množství aplikovaného CO2), dropchecker (podle zabarvení měří množství CO2) a difuzór (rozpouštění CO2 ve vodě).

Doplňování CO2 do lahve

Zde je to trochu problematičtější, jelikož láhev musíme jet naplnit do plnírny CO2. Avšak prodejci těchto setů již myslí i na naše pohodlí a láhev si můžeme naplnit svépomocí doma díky pořízení CO2 generátoru. Je třeba na to myslet již při koupi CO2 sady a pořídit si již přímo zmiňovaný CO2 generátor. Díky snadno vyměnitelné náplni eliminujeme problémy spojené s doplňováním plynu v klasických plnírnách. CO2 generátor si vyrábí CO2 pomocí prášku a vody.

Jestliže tedy chceme pěstovat náročnější rostliny a akváriu věnovat patřičnou péči, tak je určitě vhodné si CO2 sadu k provozu akvária pořídit.

Svět Dnes na Facebooku
euro