Kryptoměn je na světovém trhu už celá řada. Vlastní kryptoměnu mají už i některé velké společnosti nebo dokonce státy. Bitcoin, jakožto první světový průkopník virtuálních měn, patří však stále mezi ty nejžádanější. Takže co byste měli vědět, pokud chcete mít doma taky trochu toho bitcoinového štěstí?

Je decentralizovaný

Jinými slovy, žádný vládní papaláš vám nemůže zablokovat účet, padělat měnu posílanou do oběhu apod. Umělá inflace také nepřipadá v úvahu. Bitcoin je totiž kompletně distribuován prostřednictvím peer-to-peer, sítě čili výhradně mezi uživateli samotnými.

Vystupuje anonymně

Identita vlastníků je utajená, pokud nakupujete přímo nebo přes dobře zabezpečené směnárny kryptoměn a všechny transakce lze zpětně dohledat. Jinými slovy, jakmile se vše zapíše do blockchainu, neexistuje způsob, jak to odsud dostat. Bohužel díky tomu nelze ani žádnou transakci zrušit, tak pozor na překlepy!

Nezná omezení

A pohyb bitcoinů je neomezený, což opět souvisí s jeho decentralizací. To, kolik bitcoinů, kam a komu chcete poslat, závisí jen na vaší aktuální bonitě. Prodej a nákup bitcoinů mezi uživateli tak není nijak uměle omezen.

Čekání na transakce

Doby, kdy všechny transakce probíhaly v řádech vteřin a poplatky byly haléřové, jsou bohužel už dávno pryč. Dnes není výjimkou čekat na jednu transakci i víc než hodinu a poplatky se mohou pohybovat ve stovkách Kč. Na rychlý nákup bitcoinu se tedy už těšit příliš nemůžeme (tedy alespoň na poměry on-line prostředí). Ostatní body to však víc než vynahrazují.

Posledním hojně zmiňovaným bodem je bezpečnost. Burzy musí čelit častým útokům hackerů, a úplně nedobytné nejsou ani on-line peněženky. Naštěstí existují i tzv. hardwarové peněženky jejich nákup je sice dražší, o obsah uložený uvnitř vás však nikdo nepozorovaně nepřipraví. A pak, že nejde bitcoin uložit do trezoru!

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/litecoin-1024x683.jpghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/litecoin-150x150.jpginfo@press-media.czEkonomikanákup bitcoinůKryptoměn je na světovém trhu už celá řada. Vlastní kryptoměnu mají už i některé velké společnosti nebo dokonce státy. Bitcoin, jakožto první světový průkopník virtuálních měn, patří však stále mezi ty nejžádanější. Takže co byste měli vědět, pokud chcete mít doma taky trochu toho bitcoinového štěstí? Je decentralizovaný Jinými slovy, žádný...Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku
  • 24
    Shares