Dnes již není tajemstvím, že pobyt v přírodě uklidňuje a výrazně pomáhá zlepšit činnost mozku. Odpočinek, svěží mysl a odbourání stresu pomáhá s plněním pracovních i běžných každodenních úkolů. Přesně opačné účinky má dlouhodobý život ve městě. Odborné studie stále intenzivněji naznačují, že každý člověk potřebuje ke spokojenému a zdravému životu aspoň letmý kontakt s přírodou. Přitom není bezpodmínečně nutné vyrazit do divočiny, prospěšně působí i obyčejný pohled na skupinu stromů či zelený trávník. Tím spíš roste význam městské zeleně a městských parků.

Jak má vypadat městský park?

Parky jsou ve městech běžné, potíže bývají s jejich stavem. Jak udělat městský park zajímavější, útulnější a příjemnější? U městských parků se cení především nápad a koncept. Není nezbytně nutné každou volnou plochu zaplnit ozdobnými reliéfy, sochami nebo informačními tabulemi. Obyčejný trávník má v parku také své nezastupitelné místo. Upravená cesta a vhodně umístěné dřevěné parkové lavičky celkový dojem jen podtrhnou. 

Při úpravě parku je nutné dbát na jeho polohu a využití. Děti uvítají prolézačky, sportovci workoutové hřiště, studenti zase ocení stojany na kola či speciální lavičky, které umožňují pohodlně sedět i na jejich opěradle. Senioři budu rádi za pevná zábradlí i neklouzavý povrch schodů. Zapomenout se nesmí ani na úklid. Základem je dostatek odpadkových košů a snadná dostupnost pro vozidla údržby.  

Park nevyužívají jen lidé, ale také jejich čtyřnozí přátelé. Zvláštní prostor pro psy chovatelé jistě ocení. Tím spíše, pokud bude bezpečně oddělen od dětského koutku nebo jiných potenciálně rizikových míst. 

Nebojte se inovací

Nejoceňovanějším prvkem každého parku jsou originální nápady. Naučná stezka nebo jedinečná houpačka inspirovaná známou pohádkou? Skvělá volba. Jen pozor, aby jednotlivé prvky zapadly do celkové koncepce a nestaly se jen rušivým prvkem.  

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/mobiliar-1024x683.jpghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/mobiliar-150x150.jpginfo@press-media.czBydleníDnes již není tajemstvím, že pobyt v přírodě uklidňuje a výrazně pomáhá zlepšit činnost mozku. Odpočinek, svěží mysl a odbourání stresu pomáhá s plněním pracovních i běžných každodenních úkolů. Přesně opačné účinky má dlouhodobý život ve městě. Odborné studie stále intenzivněji naznačují, že každý člověk potřebuje ke spokojenému a...Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku