Dnes už pravděpodobně všichni vědí, co je to sportovní výfuk, že lze investovat do fólie na auta nebo že existuje možnost vyměnit klasický volant za sportovní volant. Všechno zmíněné jsou jen úpravy vozidel, do nichž se mnozí majitelé vozidel pouští doslova po hlavě. Nechtějí totiž splynout na silnici s davem, nechtějí vlastnit vůz, který vlastní vícero lidí. Chtějí mít ve své garáži naprostý unikát, a tak investují do tuningu.

I když však pojem “tuning” dnes každý zná, málokdo ví něco z jeho historie. Ne vždycky tuning Mazdy 3 či tuning jiných vozidel existoval a byl mání. 

Odlišování začalo v osmdesátých letech

Automobilový průmysl se začal měnit především v osmdesátých letech, kdy se začalo toužit po jakémsi odlišení. Odlišování ve zmíněných letech začalo ve velkém měřítku, ovšem bylo jen málo prostředků k dispozici. Investovat se mohlo zejména do tuningových kitů. U nás se však majitelé vozů dostali maximálně k nálepkám, a tak se vozy v osmdesátých letech lišily právě tímto. 

Mnozí majitelé vozidel se však chtěli odlišit i jinak, a tak sháněli nejrůznější autodíly v Ostravě a jinde. Poplácáni po ramenu od jiných byli zejména ve chvíli, kdy sehnali na své vozy třeba přídavné osvětlení. 

Změna přišla po roce 1989

Lze říct, že obrovská změna přišla po roce 1989. Po zmíněném roce jsme najednou mohli nejen cestovat, ale také se naprosto bez obtíží sehnali autodíly pro tuning jakéhokoli vozidla. Najednou se snadno sehnala přídavná světa nebo spoilery či litá kola. Ovšem člověk si musel připlatit. 

S rostoucí popularitou tuningu však cena razantně klesala a dnes je možné sehnat autodíly za hubičku. Jelikož je mezi řidiči známé, že ten, kdo má tuning, je in, nemůžeme se divit tomu, že vyšperkovaných vozidel na českých silnicích rapidně přibývá. Je však pravdou, že ne všechen tuning je podle předpisů.

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/najrychlejsi-auto-1024x682.jpghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/najrychlejsi-auto-150x150.jpginfo@press-media.czAuto-motoDnes už pravděpodobně všichni vědí, co je to sportovní výfuk, že lze investovat do fólie na auta nebo že existuje možnost vyměnit klasický volant za sportovní volant. Všechno zmíněné jsou jen úpravy vozidel, do nichž se mnozí majitelé vozidel pouští doslova po hlavě. Nechtějí totiž splynout na silnici s...Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku
  • 24
    Shares