Pokud bydlíte ve městech nebo se do měst dopravujete vlastním automobilem, jistě jste se již setkali s neustále aktuálním problémem, kde zaparkovat. Parkovacích míst sice čas od času přibývá a při budování nových bytů se na ně pamatuje, stále to však nestačí. Je nějaká možnost, jak problémy s parkováním vyřešit, aniž by se musel radikálně omezit počet aut, která obyvatelé měst vlastní?

Auta, kam se podíváš

Zvláště ve velkých městech je problém s parkováním opravdu výrazný. Například Brno již zavedlo několik různých parkovacích zón. Na některých místech tak mohou parkovat pouze osoby s trvalým bydlištěm v dané oblasti, někde místní podnikatelé a speciální prostory na parkování mají vyhrazeny i osoby, které jsou v Brně pouze na návštěvě. Nezdá se však, že by tento systém vyřešil všechny problémy s přílišným počtem aut v ulicích. Další možnost je parkovat auta nad sebou, na tomto principu fungují všelijaké parkovací domy a garáže u velkých firem nebo obchodních center. Jedná se o prostory pro parkování, které jsou vyhnané do několika pater, mnohdy se však u těchto domů navrhovatelé snažili směstnat co nejvíce parkovacích míst na co nejmenší prostor, a to na úkor pohodlí. Často se tak stává, že prostor na vyjíždění a otáčení aut je až příliš těsný, a proto se někteří řidiči parkování v těchto parkovacích domech raději vyhýbají.

Věžák pro auta

Úplnou novinkou co se týče parkování ve městech jsou takzvané parkovací věže. Jedná se o semi-mobilní konstrukci, kterou bez přílišných velkých úprav nainstalujete na dané místo. V případě potřeby ji můžete později demontovat a přesunout jinam. Tato konstrukce vám poté zaručí parkovací místo až pro 16 osobních vozidel nebo SUV a to na ploše dvou parkovacích míst. Systém je navržen tak, aby měl co nejnižší hlučnost provozu a minimální provozní náklady, jeho životnost je až přes dvacet let. Díky zapojení moderních technologií umožňuje dokonce i rezervaci a platbu parkovacího místa přes internet. Samotné ovládání parkovací věže je intuitivní a je zajištěno dotykovou obrazovkou.

Zatím se na ulicích s parkovacími věžemi moc nesetkáme, ale kdo ví, jak tomu bude v budoucnu. Vzhledem k tomu, že jsou na trhu teprve krátce, jejich čas rozkvětu nejspíš teprve přijde. Jsou totiž dalším krokem k chytrému parkování a k řešení parkování ve městech.

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/2banner_CarTower-1024x941.jpghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/2banner_CarTower-150x150.jpgPR-leadersAuto-motoEkonomikaPokud bydlíte ve městech nebo se do měst dopravujete vlastním automobilem, jistě jste se již setkali s neustále aktuálním problémem, kde zaparkovat. Parkovacích míst sice čas od času přibývá a při budování nových bytů se na ně pamatuje, stále to však nestačí. Je nějaká možnost, jak problémy s parkováním vyřešit, aniž...Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku
  • 24
    Shares