Zdá se, že kryptoměny nabývají každý rok větší prominenci. V červnu 2021 se dokonce Bitcoin stal legálním platidlem v El Salvadoru. Počátky Bitcoinu a jiných kryptoměn jsou sami o sobě velice zajímavé, dodnes například neznáme identitu zakladatele Bitcoinu.

Kdy vznikl Bitcoin?

Bitcoin se často považuje za úplný počátek kryptoměn. Avšak podle Investopedie zde bylo několik předcházejících pokusů, které dokonce ovlivnily jejich dnešní podobu.

·        Blinded Cash

·        B-Money

·        Bit Gold

·        Hashcash

Bitcoin je však první úspěšnou kryptoměnou. Podle jmco.com byl 31. října 2008 zveřejněn dokument s názvem Bitcoin – A Peer-to-Peer Electronic Cash System, kde byl Bitcoin poprvé představen. Autorem byl Satoshi Nakamoto, o kterém se dodnes moc neví, jedná se však o pseudonym, pod kterým se možná dokonce skrývá celá skupina developerů.

Vůbec první transakce používající Bitcoin proběhla v květnu 2010, kdy programátor Laszlo Hanyecz koupil dvě pizzy od Papa Johns (americký řetězec) za 10 000 Bitcoinů. V té době měl Bitcoin samozřejmě mnohem nižší hodnotu než dnes.

Proč vznikly kryptoměny?

Není asi těžké uhodnout, že vznik kryptoměn je spojen s ekonomickou krizí v roce 2008, která zvedla vlnu nedůvěry k bankám a jiným finančním institucím.

Proto také mezi hlavní vyzdvihovanou vlastnost kryptoměn patří jejich decentralizace, tedy to, že transakce neprobíhají přes žádnou centrální instituci. Veškeré transakce jsou navíc šifrované, aby nedocházelo k padělání.

Podle Forbes v roce 2011 začaly vznikat další kryptoměny jako jsou například Namecoin a Litecoin. Snažily se být vylepšenou verzí Bitcoinu a nabídnout vyšší rychlost, anonymitu apod.

Kryptoměny se dodnes inovují a vylepšují. Jedna z hlavních kritik je ta, že například těžba Bitcoinu spotřebovává šílené množství energie. Ceny kryptoměn jsou navíc nestálé anebo se můžete stát obětí podvodu, proto každý musí investovat s tímto vědomím.

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/2022/03/blockchain-g072e92d0a_640.jpghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/2022/03/blockchain-g072e92d0a_640-150x150.jpgsvet zenyFinancebitcoin,finance,investice,kryptoměny,vznik bitcoinuZdá se, že kryptoměny nabývají každý rok větší prominenci. V červnu 2021 se dokonce Bitcoin stal legálním platidlem v El Salvadoru. Počátky Bitcoinu a jiných kryptoměn jsou sami o sobě velice zajímavé, dodnes například neznáme identitu zakladatele Bitcoinu. Kdy vznikl Bitcoin? Bitcoin se často považuje za úplný počátek kryptoměn. Avšak podle...Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku