Přinesli jste si právě domů štěně? Nebo už vám čtyřnohý kamarád dělá společnost delší čas? Ať už patříte do první nebo druhé skupiny, jistě vás zajímá, co vše můžete udělat pro to, aby byl váš pes zdravý a vitální. Ve snaze dopřát jim to nejlepší dochází často k jejich překrmování. Dále pak majitelé podceňují správnou volbu krmiva. To by mělo odpovídat velikosti, ale také věku psa. Jaké jsou tedy zásady, kterými by se měli pejskaři při krmení řídit? Jak rozpoznat kvalitní krmiva od těch nekvalitních, když informace o krmivech jsou často nedostatečné?
Nekrmte psa od stolu
Především myslete na to, že pes není člověk. Jakkoliv je pro vás možná tím nejmilovanějším členem rodiny, je to stále pes. A vaší rolí zůstává být pánem. To znamená, že vy rozhodujete a pes se podřizuje, nikoliv naopak. Při stolování tedy buďte důslední a nedávejte psovi ze svého talíře. Nejen, že se pak v jeho přítomnosti už pravděpodobně nenajíte nikde mimo domov bez obav z žebrání, ale také tím neprospějete psímu zdraví.
Kvalitní krmiva pro psy ani poctivou vařenou stravou nenahradíte
Dva nejčastější mýty o kvalitním krmivu jsou následující. Vařená strava je pro psa to nejlepší. Není! I ta nejpoctivěji připravená by měla zůstat na talířích. Do psích misek patří granule, případně jiné, výhradně psí, žrádlo. Druhým nejčastějším je ten, že pes je všežravec a může tak jíst úplně všechno. Pes je sice všežravec, ale preferuje živočišnou tkáň před rostlinnou a některé složky potravy jsou pro něj nevhodné. Výběr toho správného krmiva by se proto měl řídit jednoduchým pravidlem. Čtěte pozorně složení! Pokud z něj nebude zřejmé, co granule obsahují, z jakého masa byly vyrobeny, pak takové krmivo raději nekupujte. Hledejte konkrétní druh masa, jako je například hovězí, drůbeží, zvěřina, ryby, ale třeba i bizoní maso. I ostatní složky jsou neméně důležité. Krmivo by mělo obsahovat různé druhy luštěnin a bylin, vejce a mohou to být i rajčata, nebo dokonce maliny. A co by naopak obsahovat nemělo? Obiloviny, ty jsou často příčinou zdravotních problémů, protože psí sliny neobsahují enzym, díky kterému je bylo možné dobře strávit. Zdrojem energie je pak místo obilí právě směs luštěnin. Bezobilná krmiva lze dnes už běžně koupit na internetu či v obchodech.
Na věku a velikosti záleží
I věku a velikosti psa je dobré volbu krmiva přizpůsobit. Pro štěňata, která teprve zvolna přecházejí z mateřské výživy, je vhodné granule rehydratovat. To znamená, zalít správnou dávku granulí trochou teplé vody, až po patnácti minutách nabobtnají, ještě teplé je štěněti podávat. Nedojedené zbytky je třeba hned odstranit. Ne všechny granule pro psy je možné rehydratovat, vždy ověřte tuto možnost u prodejce či výrobce. Jedním takovým je například Taste of the Wild a některá další. U starších psů s horším chrupem nebo u menších plemen je tato varianta také vhodná.
Méně znamená více
Překrmování psů je snad největší hřích, jakého se na svém psovi můžete dopustit. Pes potřebuje pravidelnou stravu ve správných dávkách. Psi jsou schopni sníst velké množství stravy, která jim chutná. Nedojí-li svou porci, misku mu odložte stranou, zpět ji vraťte až v obvyklou dobu dalšího krmení. Je na vás, abyste dbali na správné a pravidelné dávkování, jen tak udržíte psa v dobré kondici. Nadváha psům nesvědčí, stejně jako lidem. Psa také nekrmte před, ale až po návratu z procházky. U větších plemen může dojít až k přetočení žaludku.