Nedávno natočený pětidílný seriál Černobyl znovu vynesl na světlo události, které se staly v průběhu černobylské katastrofy. Seriál vzbudil obrovský ohlas a je jen a jen dobře, že probouzí zájem o minulost u tak velké a rozmanité skupiny lidí, protože to, co se o české a světové historii, člověk dozví ve škole, většinou není dostačující a nepodněcuje zájem o další poznání. Jak řekl George Santaya  – kdo nepochopil minulost, je odsouzen k jejímu opakování. A existuje snad lepší způsob, jak se s minulostí seznámit, než navštívit ji a vstřebávat ji na místě, kde se opravdu odehrála?

Dopady katastrofy na Pripjať

Pripjať, město nejblíže černobylské elektrárně, byla původně postavena pro zaměstnance elektrárny. Bylo to místo blahobytu, které oplývalo kvalitním zásobováním, službami a obyvateli s vysokým příjmem, zkrátka takové idylické městečko. To se však velmi rychle změnilo. Nedodržení parametrů při bezpečnostní zkoušce si vyžádalo velkou daň v podobě obrovské katastrofy, která dokázala zasáhnout nejen Sovětský svaz, ale ovlivnila určitým způsobem celou Evropu. Evakuace Pripjati byla zahájena až po 36 hodinách, přičemž bylo lidem oznámeno, že budou evakuováni pouze na dva dny a mohou si s sebou vzít jen jedno zavazadlo. Většina z nich se však do Pripjati už nikdy nepodívala, jen pár vybraným bylo dovoleno se tam vrátit pro své osobní věci.

Přímo na místě činu

Místo černobylské havárie má svou jedinečnou atmosféru, která nejde popsat a je potřeba ji prostě zažít. Zprostředkovat takový zážitek si dnes může téměř každý, kdo má dostatečnou odvahu. V dnešní době je Pripjať opuštěná, v okruhu deseti kilometrů kolem elektrárny je zakázán trvalý pobyt a vstup je sem umožněn pouze vědcům, pracovníkům elektrárny nebo účastníkům exkurzí. Tyto exkurze jsou vedeny profesionály s mnohaletou praxí a je u nich zajištěna maximální bezpečnost, nemusíte se tak ničeho bát. Stačí si jen objednat exkurzi, sehnat nejlevnější letenky a můžete se těšit na nezapomenutelný zážitek.

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/1920_CERNO_napis-1024x576.jpghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/1920_CERNO_napis-150x150.jpgPR-leadersZprávyNedávno natočený pětidílný seriál Černobyl znovu vynesl na světlo události, které se staly v průběhu černobylské katastrofy. Seriál vzbudil obrovský ohlas a je jen a jen dobře, že probouzí zájem o minulost u tak velké a rozmanité skupiny lidí, protože to, co se o české a světové historii, člověk dozví...Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku
  • 24
    Shares