Ačkoli se u nás slavil Nový rok téměř před 3 měsíci, v některých zemích tento svátek připadá na 20. či 21. března. V zemích jihovýchodní Evropy a jihozápadní Asie je se začátkem roku a příchodem jara spojena oslava jménem Novruz.

Oslavy nového dne, jak se dá název Noruz přeložit, samozřejmě provází různé aktivity od sázení stromů, přes malování vajíček, až po přípravu národních jídel. Mezi klasické sladké pochutiny patří například pachlava nebo gogal.  Tato 3 tisíce let stará tradice je například v Ázerbájdžánu považována za jeden z nejdůležitějších svátků v roce. Je také státním svátkem a díky tomu mají lidé celý týden volno. Tradiční ázerbájdžánská oslava ovšem nepřipadá jen na jeden den. Slaví se celý měsíc, každý týden v úterý. Právě každé úterý během 4 týdnů je ve znamení jednoho elementu.

Voda, oheň, vítr a země
Element vody, který je prvním v pořadí, je ve znamení čistoty a úklidu. Oheň, který následuje, pomáhá lidem od nemocí a starostí. Během 3. týdne se sleduje síla větru. Lidé totiž věří, že síla větru odpovídá síle roku, který bude následovat. Závěr oslav patří zemi. Země znovu po zimě ožívá a jaro přichází. Právě tento týden je vyvrcholením celého měsíce a pro ázerbájdžánce představuje nejdůležitější část oslav.

Rodiny společně zasedají k hostině, která obsahuje minimálně 7 chodů. Stoly jsou plné jídla a pití, vyzdobeny například svíčkami, či malovanými vejci v počtu členů rodiny. Tradičně se na stůl dává i chonča, neboli stříbrný či měděný podnos, na který se pokládají výhonky z pšenice, které jsou obvázány červeným provázkem. Oslavu doprovází také vystoupení, kde proti sobě bojují zima a jaro. Jaro v souboji zvítězí a tím to pro ázerbájdžánce začíná – nové začátky s čistým štítem.

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/Novruz8.jpghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/Novruz8-150x150.jpginfo@press-media.czKulturaAčkoli se u nás slavil Nový rok téměř před 3 měsíci, v některých zemích tento svátek připadá na 20. či 21. března. V zemích jihovýchodní Evropy a jihozápadní Asie je se začátkem roku a příchodem jara spojena oslava jménem Novruz. Oslavy nového dne, jak se dá název Noruz přeložit,...Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku
  • 24
    Shares