V současné době mají lidé sklony podléhat módním trendům nejen v oblasti módy, ale i zdraví. Převlečené za zdravý životní styl, jsou nám často podsouvány jednostranné, škodlivé i zcela absurdní dietní programy. Člověk je všežravec z podstaty své genetické výbavy a nároku metabolismu a nic s tím prostě nenadělá. Měl by se tedy živit vším, co není z nějakého důvodu v rozporu s jeho zdravím (např. trpí -li alergií či jinou nesnášenlivostí na určitou složku potravy).

Ale přestože módním trendům nepodléháte a zachováváte si ve své výživě zdravý rozum, i vám se možná stalo, že jste se po opakovaném boji s nadváhou rozhodli obrátit na odborníka a změnit dle jeho doporučení svůj život od základů. Asi jste přitom zjistili, že “odborníků” na výživu je plný internet a škála diet, kterými se ohánějí, je širší, než jste si kdy dovedli představit.

Jak si tedy někoho kvalitního vybrat a kterou cestou se vydat, abyste nenaletěli a místo ztracených kilogramů si nezničili zdraví? Kdo to vlastně je, ten výživový poradce?

Jednoduše řečeno, výživovým poradcem se může stát skutečně každý, i člověk bez dokončeného základního vzdělání. Stačí požádat o živnostenský list a zaplatit si rychlokurz. Legislativa České republiky umožňuje, aby výživových, dietních či nutričních poradců a koučů bylo generováno libovolné množství. Nikdo nekontroluje jejich kvalitu. Tito lidé neabsolvují žádné zkoušky, ani nejsou zatíženi povinnou praxí pod vedením zkušenějších kolegů.Takže to, že prodávají rady s výrazným dopadem na zdraví, ke kterým nemají dostatečné vzdělání ani zkušenosti, je tedy paradoxně v souladu se zákonem. Za toto konání nenesou právní zodpovědnost, a to ani kdyby vedlo k těžké újmě na zdraví. Obecně řečeno, vice než kdekoliv jinde se zde můžete setkat s šílenci věřícími absurdním hypotezám, s podvodníky, nebo s dealery produktu zaměřených na výživu.

Pokud se ale přece jen rozhodnete svěřit do rukou výživového poradce, nejprve byste se měli zaměřit na jeho licenci, tedy zda ji vůbec vlastní a jak ji získal. Pokud to bylo na základě víkendového kurzu, na kterém ještě nezaschla tiskařská barva, můžete si sami udělat obrázek o jeho kompetenci. Další nápovědou může být způsob, jak bude zjišťovat vaši diagnózu a potřeby. Když bez odborného lékařského vyšetření začne sám určovat, který dietní program je právě pro vás ideální, mělo by vás to varovat. A pokud si začne účtovat tisíce hned na první schůzce, nejspíš to znamená, že peníze jsou pro něj důležitější než vy a vaše zdraví.

Na rozdíl od výživového poradce, je nutriční terapeut neboli dietolog vysokoškolsky vzdělaný odborník, který dokáže ve spolupráci s lékaři určit i hlubší příčiny zdravotních problémů spojených s nadváhou a na základě těchto zjištění určit dietu, která bude pro pacienta vhodná a ve svém důsledku mu nezpůsobí více škody než užitku.

A rada na závěr? Velké sliby zavánějí velkým podvodem. Hubnout rychlostí 10 kg za měsíc je sice možné, ale jen za cenu významného poškozování zdraví.

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/výživový-poradce.jpghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/výživový-poradce-150x150.jpgPR-leadersZdravíZprávyV současné době mají lidé sklony podléhat módním trendům nejen v oblasti módy, ale i zdraví. Převlečené za zdravý životní styl, jsou nám často podsouvány jednostranné, škodlivé i zcela absurdní dietní programy. Člověk je všežravec z podstaty své genetické výbavy a nároku metabolismu a nic s tím prostě nenadělá....Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku
  • 24
    Shares