Orientujete se při výběru květináče pouze na velikost, design a cenu? Pro rostliny je důležitý především materiál, ze kterého je květináč vyrobený. Většina lidí používá plastové květináče, které jsou levné a snadno dostupné, zanevřít bychom ale neměli ani na keramiku. Podívejme se podrobněji na keramické květináče a keramické truhlíky, které jsou sice dražší, ale rostlinám svědčí.
Tmavé květináče jen do stínu
V obchodech nalezneme jak malé, tak velké keramické květináče ve světlé nebo tmavé úpravě. Tmavé barvy volte na stinná místa, jelikož akumulují velké množství tepla, což by mohlo rostlinám škodit. Díky poréznímu materiálu propouští keramické květináče vzduch k substrátu a ke kořenovému systému, čímž se voda postupně odpařuje.
Je třeba počítat s tím, že rostliny v keramice je třeba častěji zalévat. Před prvním použitím se také doporučuje namočit květináč na několik hodin do vody, aby tolik nenasával vlhkost při zalití. S porézností materiálu souvisí nižší mrazuvzdornost. Keramické truhlíky a květináče nemohou být venku celoročně, v zimě by mohly prasknout. Pokud je přeci jen chcete nechat venku, musíte je tepelně izolovat nebo zakopat i s rostlinou do země.
Skvrnám se nevyhnete
Na starších květináčích se mohou tvořit skvrny vlivem vysrážených minerálů z vody a hnojiv. Těm se nelze vyhnout, jejich odstranění ale není složité. Stačit vám k tomu bude kartáč s ocelovými štětinami, předtím je ale třeba vyjmout rostlinu a květináč nechat dokonale vyschnout, jinak můžete spolu se skvrnou odřít i hlínu.
Keramické květináče jsou těžší, není tak snadné je převrátit, což je výhoda především u převislých rostlin nebo rostlin s velkými, těžkými květy. Keramika se dá docela dobře patinovat a dekorovat, čímž do jisté míry opadnou problémy se skvrnami. Pokud tedy doma máte některé staré kousky, nevyhazujte je, vždyť ručně vyráběná keramika má své kouzlo.