Průjem u miminka je velmi častým strašákem maminek, který trápí především ty méně zkušené. Možná jste i vy maminkou malého drobečka a kolikrát si nad obsahem jeho plínky pohráváte s otázkou, je-li všechno v pořádku. Ačkoli jste se v internetových diskuzích dočetli, že ve většině případů nejde o průjem, ale pouze o jednu z mnoha podob stolic malých miminek, přesto vám v hlavě hlodá brouček pochybností. Co když je něco špatně? Co když se mému drobečkovi něco děje? Co když něco zanedbám?

Není stolice jako stolice

prujem-u-miminka-titulkaMilé maminky – skutečnost, že se stolice vašeho děťátka mění každým dnem, je úplně v pořádku. Stejně tak nemusíte plašit ani v případě, kdy dítko nebude mít stolici jeden nebo dva dny – je to normální. Uvědomte si, že pokud je miminko zdravé, mívá různorodý počet stolic. Některé miminko kaká třeba jen jednou denně, jiné naopak klidně pětkrát. Jestli se jedná nebo nejedná o průjem proto neurčujeme podle toho, kolik stolic denně miminko má, ale podle změny jejich barvy nebo konzistence.

Jak poznat průjem?

Stojíte nad rozbalenou plenkou vašeho miminka, a zatímco se na vás dítko vesele směje, vy si detailně prohlížíte nadílku v jeho plínce a říkáte si: je to průjem nebo ne? Zapomeňte na rozbory – průjem lze poznat jednoduše! Průjmová stolice se od té klasické liší především barvou, kdy bývá barvena do zelenohnědého odstínu. Dalším poznávacím znamením je silný zápach. Objevit se může i hlen.

K doktorovi nebo ne?

Moje dítě má průjem – co teď?! Pokud se ocitnete v situaci, kdy vaše miminko skutečně bude mít průjem, nemusíte v každém případě okamžitě chvátat k lékaři. Sepsali jsme pro vás nejčastější případy, kdy je na místě miminko obléknout a vydat se k jeho ošetřujícímu lékaři:

  • průjem u novorozenců
  • výskyt čerstvé krve
  • průjem doprovázený bolestmi a teplotou
  • tuhé bříško i po vyprázdnění
  • průjem trvající 4-5 dní
  • projevy známek dehydratace
https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/průjem-u-miminka-dokotr-1024x742.jpghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/průjem-u-miminka-dokotr-150x150.jpgPR-leadersZdravíZprávyPrůjem u miminka je velmi častým strašákem maminek, který trápí především ty méně zkušené. Možná jste i vy maminkou malého drobečka a kolikrát si nad obsahem jeho plínky pohráváte s otázkou, je-li všechno v pořádku. Ačkoli jste se v internetových diskuzích dočetli, že ve většině případů nejde o průjem, ale pouze o...Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku