Vynechte jedno odpoledne nákup a pojďte se projít. Začněte na Malém náměstí StaréhoDomovní znamení domů na Rynku Města. Můžeme také použít název Rynek nebo Ryneček. Prohlédněte si dům V.J.Rott (Vincent Josef), je to novorenesanční objekt, který byl postaven roku 1890 pro železářství u Rotta (to zde bylo do 90. let 20. st.). Fasáda je zdobena ornamenty a malbami řemesel a hospodářství. Podle kartonů Mikoláše Alše je přenesli malíři Hofbauer a Novák.

S pohledem vn. dum U Zlaté korunyna dům se otočíme vlevo a máme před sebou Zlatou korunu, kde bývala již od roku 1889 nejkrásnější pražská lékárna. Je zde prodejna skla, ale vstoupíme dovnitř a prohlédneme si původní ostění a štukový strop.

Vrátíme se na Rynek, otočíme se vlevo, zajdeme do Karlovky, ale odbočíme dáleDvůr Vejvodovi - Fresky vlevo do Jilské ulice. Domem č. 22 projdeme do Hlavsovy uličky, hned na kraji uhneme vlevo zezadu do domu U Zlaté koruny a prohlédneme si gotické portály, vrátíme se opět na Rynek, dáme se vpravo a domem U Richtrů projdeme do Michalské ulice.

Najdeme číslo 19, dům se jmenuje již od 16. století Železná vrata a je zde hotel. Nedáme se odradit a skleněnými dveřmi na fotobuňku projdeme recepcí na krásně upravený dvůr s posezením. Můžeme si dát vínko a potom pokračovat dvorem dál.

Projít vraty opět do Jilské ulice, zU Vejvodůabočil vlevo a na jejím konci najít restauraci U Vejvodů. Prohlídka domu se zachovalými gotickými prvky stojí za to a posezení ve dvoře s pohledem na rekonstruované fresky na stěně vedlejšího paláce nás určitě příjemně navnadí na dobré jídlo. Dobrou chuť!

 

Autor: Mgr. Hana Sovová

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/Rynek-titulka-Dům-U-Rotta-1024x683.jpghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/Rynek-titulka-Dům-U-Rotta-150x150.jpgPR-leadersCestováníKulturaTipyVynechte jedno odpoledne nákup a pojďte se projít. Začněte na Malém náměstí Starého Města. Můžeme také použít název Rynek nebo Ryneček. Prohlédněte si dům V.J.Rott (Vincent Josef), je to novorenesanční objekt, který byl postaven roku 1890 pro železářství u Rotta (to zde bylo do 90. let 20. st.). Fasáda...Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku