Dřevo je krásný materiál, ale ne všechno dřevo je stejně krásné. Dřevo je ceněno hlavně pro svou barvu či kresbu. Starožitnosti z tvrdého nebo měkkého dřeva, vypadají časem ještě lépe díky tomu, že získávají patinu, kterou nové dřevo nemá. V nábytkářství či při finální úpravě dřevěného povrchu se pro lepší vzhled používá právě lazura na dřevo.

Nanášení se provádí různými způsoby, při správném použití může lazura pomoci zdůraznit kresbu dřeva a dát světlému dřevu jeho charakter. Taky můžete dát dohromady dva kusy dřeva a obnovit či změnit barvu vybělené oblasti. Použití lazury na dřevo není vždy vhodné, ale může vyřešit řadu problémů.

Předtím, než použijete lazuru na jakýkoliv dřevěný povrch, dobře se podívejte na to, o jaké dřevo se jedná. Pokud jde o třešeň, javor, mahagon, palisandr, starší borovici nebo některé ze vzácných dřev, není obarvení lazurou  zcela vhodné. Tyto druhy dřeva vypadají nejlépe v jejich přirozené barvě.

Buk, bříza, topol, jasan nebo nová borovice jsou většinou barveny lazurou před dokončením. Některé dřeviny jako je, např. dub, vypadají dobře s lazurou i bez ní. Obecně platí, že je lepší lazuru na dřevo použít pouze pokud jste si jistí, že zlepšíte vzhled dřeva. Druh dřeva není při barvení jediným vodítkem. Rozhodujícím faktorem by měla být i vaše vlastní preference. Pro představu, jak by nábytek po aplikaci lazury vypadal, ji můžete otestovat na nějakém méně nápadném místě. Povrchová úprava sama o sobě časem ztmavne a vytáhne kresbu dřeva.  Pokud tedy chcete tmavší odstín dřeva s vykreslením kresby, jděte do lazury. Jakmile budete mít jasno v tom, s jakým typem dřeva pracujete, bude snadnější nějakou lazuru vybrat a oživit či obnovit dřevěný povrch. Existuje mnoho typů, z kterých můžete vybírat:

Výběr lazury na dřevo

Lazury mohou být např. na bázi vody, laku, ředidla nebo nátěrových hmot. Některé lazury jsou kombinovány i s tmelem. Ne všechny jsou snadno použitelné, nebo jsou vhodné pro vaše potřeby. Proto doporučujeme věnovat dostatek času přečtení etikety na lazuře. První věcí je zvážit, jakou finální povrchovou úpravu budete na lazuru aplikovat nebo zda půjde o finální vrstvu. Např. polyuretanový lak není možné aplikovat na některé druhy lazur. Pokud jej chcete použít, je třeba si ověřit, že vybraná lazura je kompatibilní.

Pokud se vám nedaří najít vhodný, můžete použít nějaký jasný tmel s pryskyřicí a ten aplikovat přes nekompatibilní lazuru. Lak pak můžete aplikovat až přes tuto vrstvu. Druhou věcí při výběru lazury je, co od ní očekáváte. Nejčastěji používané lazury na nábytek jsou založeny na směsi pigmentů v oleji nebo v terpentýnu, nebo anilinových barviv ve směsi s terpetýnem, vodou, alkoholem nebo jiným těkavým reziduem.  Další typem jsou lazury např. organické lazury na dřevo, např. značka Osmo.

Pigmentové olejové lazury

Olejové lazury mohou být s penetrací nebo bez. Skládá se z pigmentů smíchaných ve lněném oleji, terpentýnu, lakovém benzínu nebo podobném rozpouštědle. Někdy je najdete i ve formě gelu. Mezi jejich výhody patří to, že jsou levné a snadno se používají. Pokud je však struktura dřeva příliš otevřená, mohou částečně zakrýt strukturu dřeva.

Tento typ lazur obvykle nefunguje příliš dobře na tvrdém dřevu. Při použití se nadbytek po dosažení požadovaného barevného odstínu, jednoduše odstraní otřením. Intenzita barvy je závislá na délce časového intervalu po, který byla ponechána na dřevě. Má také o něco delší dobu schnutí, s tím že po čase může intenzita slábnout.

Penetrační olejové lazury

Olejové lazury s penetrací jsou velmi populární. Jsou složené z anilinových barviv ve směsi s terpentýnem nebo podobným rozpouštědlem. Jsou levné a snadno použitelné. Mají tendenci pronikat do dřevěného povrchu nerovnoměrně. Z tohoto důvodu nejsou vhodné při práci s tvrdým dřevem, ale nejlepších výsledků dosahují u borovice a dalších jehličnanů.

Při použití se opět po dosažení dosahované barvy jednoduše odstraní setřením. Intenzita barvy je řízena délkou ponechání na dřevě. Doba schnutí je relativně dlouhá. Tuto lazuru je poměrně těžké po uschnutí odstranit. Barvy jsou bohaté, a jasné ale v průběhu času mohou slábnout.

Organické lazury na dřevo

Některé lazury na bázi organických materiálů mohou být vyrobeny speciálně pro použití na borovici nebo dalších dřevinách. Nejčastější organické lazury mohou být vyrobeny z kůry, kořenů, čaje, jahod a jiných přírodních zdrojů. Tento typ lazur je zajímavý, ale je vhodný spíše pro zkušenější lakýrníky. Použitím správných lazur si můžete ušetřit čas a vyhnete se případným problémům s výsledkem lazurování. S výběrem správné lazury na dřevo vám rádi poradíme i v našem specializovaném e-shopu s přírodními oleji na dřevo – www.oleje-osmo.cz .

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/lazury-na-dřevo-titulka.jpghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/lazury-na-dřevo-titulka-150x150.jpgPR-leadersBydleníDřevo je krásný materiál, ale ne všechno dřevo je stejně krásné. Dřevo je ceněno hlavně pro svou barvu či kresbu. Starožitnosti z tvrdého nebo měkkého dřeva, vypadají časem ještě lépe díky tomu, že získávají patinu, kterou nové dřevo nemá. V nábytkářství či při finální úpravě dřevěného povrchu se pro lepší vzhled...Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku