Želvy jsou celosvětově velmi oblíbeným zvířetem. Díky svému starobylému vzhledu a dlouhému životu jsou často spojovány s dlouhověkostí, dokonce nesmrtelností.

Želvy se často objevovaly v egyptském umění, často jako hieroglyfy, ale byly objeveny i vázy ve tvaru těchto tvorů. V předdynastických dobách se věřilo, že želví amulety zahánějí zlo a chrání zdraví a život. 

V době Střední říše měly být nože s želvími rytinami ochránci žen a dětí. V mytologii byla želva spojována se Setem a podsvětím.

 Z tohoto důvodu byly božskými nepřáteli Ra a činností králů v řecko-římském období bylo kopírování želv, aby zničily zlo.

V Mezopotámii byla spojována s bohem vody Enkim a sloužila jako jeho symbol. V románu Ninurta a želva zmaří Enki pokus boha zemědělství o ovládnutí světa stvořením obří želvy, která se Ninurtovi zakousne do kotníku. Oba pak zápasí, dokud želva svými drápy nevyhloubí jámu a oba je do ní nestáhne.

Zajímají Vás věci mezi nebem a zemí? Pak Vás zveme na náš blog, kde o těchto věcech píšeme zajímavé články. Například úvahu o  ezoterice či o stromu života.

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/2022/11/water-1446738_1920-1024x578.jpghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/2022/11/water-1446738_1920-150x150.jpginfo@press-media.czTipyŽelvy jsou celosvětově velmi oblíbeným zvířetem. Díky svému starobylému vzhledu a dlouhému životu jsou často spojovány s dlouhověkostí, dokonce nesmrtelností. Želvy se často objevovaly v egyptském umění, často jako hieroglyfy, ale byly objeveny i vázy ve tvaru těchto tvorů. V předdynastických dobách se věřilo, že želví amulety zahánějí zlo a...Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku