Češi si od voleb neodpočinou ani v roce 2019, všichni právoplatní voliči dostanou v květnu možnost rozhodnout o tom, kdo bude naši republiku reprezentovat v Evropském parlamentu. Máte už jasno v tom, koho zvolíte?

Foto: Pixabay

Favorit evropských voleb 2019 v Česku je jasný

Voleb do Evropského parlamentu se jistě znovu zúčastní velká spousta politických stran či hnutí – bezpochyby znovu uvidíme i nové naděje nebo ty, kterým se třeba něco v Evropské unii nelíbí a kandidují pouze v těchto volbách a žádných jiných.

Hranice úspěchu a neúspěchu je pevně daná a stejná jako u parlamentních voleb v ČR – politické subjekty musí získat alespoň 5 % všech odevzdaných hlasů, aby získaly 1 europoslance. Nárok na státní příspěvek mají ty strany či hnutí, které získají minimálně 1 % hlasů – za každý jim pak náleží odměna 30 Kč. Celkový počet europoslanců se pro jednotlivé státy EU liší podle počtu obyvatel, žádná země jich však nesmí mít více než 96 a méně než 6. Česká republika má v Evropském parlamentu 21 zástupců.

Jasným favoritem jakýchkoliv voleb v posledních letech je hnutí ANO, nejinak tomu bude i pro nadcházející boj o křesla v Evropském parlamentu, kde obhajuje 5 let staré vítězství z minulých voleb (16,13 % – 4 mandáty). Předpokládá se, že by tento výsledek mohl být až dvojnásobně vylepšen, a to i bez Andreje Babiše, který se na kandidátce určitě neobjeví.

Slavit po volbách budou nejspíš i Piráti a ODS, pokles „formy“ naopak potvrdí KSČM a ČSSD. Velký otazník visí nad Okamurovou SPD – tento politik se vůči Evropské unii dlouhodobě vymezuje, a tak jeho voliče nemusí tyto volby vůbec zajímat. Ostatní strany získají maximálně 1 europoslance. Uvidíme, jestli do výsledků promluví například nové hnutí List Jaromíra Soukupa nebo další projekty od současných europoslanců (Štětiny, Teličky…).

Bude překonána volební účast z minulých eurovoleb?

Spolu se senátními volbami jsou volby do Evropského parlamentu pro voliče nejméně zajímavé a důležité – k urnám totiž nepřijde ani 20 % lidí, kteří na to mají právo. Místo své „občanské povinnosti“ si raději udělají nějaký výlet s rodinou či přáteli, někteří možná sledují videa pro zlobivé se sexuální tématikou.

Účast u voleb sráží také fakt, že nemohou volit Češi žijící v zahraničí, volební průkaz tak využijete pouze po České republice. Někomu nemusí vyhovovat ani celorepublikové kandidátky, které jsou pro všechna města či obce v ČR stejné. Posledně přišlo k volbám pouze 18,2 % lidí, přispějete k překonání tohoto čísla tím, že do své volební místnosti 24. nebo 25. května 2019 zavítáte?

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/europarlament.jpghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/europarlament-150x150.jpginfo@press-media.czZprávyČeši si od voleb neodpočinou ani v roce 2019, všichni právoplatní voliči dostanou v květnu možnost rozhodnout o tom, kdo bude naši republiku reprezentovat v Evropském parlamentu. Máte už jasno v tom, koho zvolíte? Foto: Pixabay Favorit evropských voleb 2019 v Česku je jasný Voleb do Evropského parlamentu se jistě znovu zúčastní velká spousta politických stran...Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku
  • 24
    Shares