Ceny benzínu a nafty v současné době stoupají neuvěřitelnou rychlostí, pokud se tedy chystáte na letní dovolenou a chcete si užívat výlety autem, tak je na čase začít přemýšlet, jak za palivo ušetřit. Inspirujte se ověřenými radami, které opravdu fungují.

Jezděte plynule

Pokud chcete ušetřit za palivo, tak se snažte jezdit plynule. Přizpůsobte rychlost dané dopravní situaci a vyhněte se častému zpomalování a zrychlování. Udržujte motor v optimálním režimu, kdy nespotřebovává tak velké množství paliva a snižuje spotřebu. Zároveň se vyhněte prudkému brzdění a raději jezděte vždy s rezervou a dostatečným odstupem.

Kontrolujte pneumatiky

Při hlídání úspory paliva byste měli kontrolovat také pneumatiky. Ať už se jedná o tlak v pneumatikách, který by měl vždy odpovídat tomu předepsanému, tak nepodceňujte ani perfektní stav pneumatik. Pokud by byly vaše pneumatiky podhuštěné, výrazně se snižuje bezpečnost jízdy, jízdní stabilita a valivý odpor pneumatik má nežádoucí vliv na spotřebu. Nezapomeňte také měnit zimní a letní pneumatiky a tím také výrazně snížit spotřebu vašeho automobilu. Důležitou součástí pravidelné péče o auto je nejen každoroční servis, opravy i drobných nedostatků, ale také geometrie kol, která zaručí, že vaše auto bude jezdit tak, jak má a vaše spotřeba paliva neporoste nahoru.

Snažte se vypínat motor

Nejhorší situace, kdy spotřebujete nejvíc paliva, nastává v kolonách. Snažte se tedy udržovat dostatečný rozestup tak, abyste nemuseli moc často zastavovat a znovu se autem rozjíždět. V ideálním případě jen zpomalte svou jízdu na minimum, ale snažte se jet plynule a krokem. To stejné platí, když přijíždíte k semaforu nebo ke křižovatce. V případech zastavení na pár minut, např. při nakládání předmětů či vyzvedávání pasažérů vždy vypínejte motor. Třeba desetiminutové čekání se zapnutým motorem vás může stát až 5 Kč.

Myslete na ostatní žrouty energie

Nezapomínejte také na to, že palivo nespotřebováváte jen samotnou jízdou, ale také používáním klimatizace, rádia, elektrických zrcátek a dalších elektronických a moderních vymožeností. Pokud necháte při jízdě puštěnou klimatizaci tak zvýšíte spotřebu paliva až o litr na sto kilometrech. Otevřená okýnka však také zvýší spotřebu. Myslete také na to, že i vyhřívání sedadel a oken dokáže nepříjemně zvýšit spotřebu paliva. V některých případech vyhřívání, stejně jako klimatizace opravdu nejsou potřeba.

Myslete na těchto pár bodů a už za měsíc používání auta si můžete všimnout změny. Ušetřete tak svému rodinnému rozpočtu a peníze si raději užijte na dovolené nebo na výletech příjemnějším způsobem.

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/racing-3415413_960_720.jpghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/racing-3415413_960_720-150x150.jpginfo@press-media.czSportCeny benzínu a nafty v současné době stoupají neuvěřitelnou rychlostí, pokud se tedy chystáte na letní dovolenou a chcete si užívat výlety autem, tak je na čase začít přemýšlet, jak za palivo ušetřit. Inspirujte se ověřenými radami, které opravdu fungují. Jezděte plynule Pokud chcete ušetřit za palivo, tak se snažte jezdit plynule....Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku
  • 24
    Shares