Antiplaková úprava skla

Redakce doporučuje

Hoblovací nože jsou základem truhlářské profesionality

Profesionální truhlářská dílna vyžaduje kvalitní vybavení a nástroje. Řemeslníci...

Umělá inteligence je ideální pomocník pro každého podnikatele. Co umí?

AI se stává naprosto základním pomocníkem ve všech odvětvích...

Objevování nových hobby: Co zkusit v letošním roce

Každý nový rok nabízí příležitost začít s něčím novým,...

Pokud jste se rozhodli do vaší nové nebo zrekonstruované koupelny umístit sprchový kout a nevíte na co se při výběru zaměřit. Snadnou a velmi důležitou odpovědí je jednoznačně antiplaková úprava skla.

Jak úprava funguje

Antiplaková úprava skla se nachází na kvalitních sklech již z výroby. Tato účinná látka se do skla taví již při výrobě a v praxi pak funguje tak, že vodu od sebe odpuzuje.

Na skle bez antiplakové úpravy stéká voda po celé ploše. Vodní kámen se při odpařování vody usazuje v pórech skla a zastavuje stékání.

Jestliže budete mít sprchové dveře nebo uvažujete o kombinaci boční pevné stěny se sprchovými dveřmi, je důležité pořídit si na údržbu stěrku, kterou většinou dodává i výrobce sprchových zástěn. Po každém sprchování je vhodné vnitřní skla setřít stěrkou. Výsledkem pak bude vždy čistá zástěna bez usazenin a vodního kamene. Dále můžete o sklo pečovat pomocí bavlněného hadříku nebo houbičky.

Antiplaková funkce není rozhodně samočistící a je potřeba o sklo pravidelně pečovat. Pokud tak činit nebudete, jednoduše se vám stane, že sklo po určité době bude zanesené vodním kamenem, nečistoty a nepůjde vyčistit.

Tip: Antiplakovou úpravu s názvem Aquaperle má standardně na všech sklech již z výroby například firma SanSwiss. Tato úprava funguje velmi spolehlivě až dlouhých 5 let. Pokud ale o sklo budete správně a pravidelně pečovat, může vám Aquaperle vydržet i déle.

Přípravek k čištění

Je vhodné alespoň 1x za týden sklo sprchového koutu umýt pomocí speciálního přípravku v rozprašovači. Nepoužívejte na sklo jakýkoliv přípravek, který najdete v drogerii. Nejdříve si zjistěte, jestli výrobce, od kterého máte sprchový kout, nenabízí i čistící přípravek. Pokud koupíte přípravek doporučovaný výrobcem, můžete očekávat lepší výsledky čištění než s jakýmkoliv produktem z drogerie.

Na sprchové zástěny nepoužívejte agresivní a abrazivní přípravky, mycí houby s drsným povrchem, nebo hrubé hadříky, které by mohly sklo poškodit.

Po vyčištění sklo opláchněte od přípravku a usušte hadříkem z mikrovlákna.

Levné sprchové kouty z hobby marketů většinou antiplakovou úpravu nemají a pokud ano, je velmi slabá a nevydrží dlouhou dobu.  

euro