IMG_1139Po dlouhém zvažování, kam se letos vydat na dovolenou a zda vůbec někam jet, když se na nás odevšad valí smutné zprávy o teroristických útocích, jste se konečně rozhodli. Vaše volba padla na Itálii. Po revoluci, vedle Chorvatska, asi jedna z nejnavštěvovanějších zemí má své stále příznivce. S přechodem na euro se v Itálii pro našince trochu podražilo, ale věřte, že to není zdaleka tak dramatické, jak se občas dočítáme.

Záleží hodně na tom, do jaké části Itálie se chystáte a dále pak také na tom, kde budete nakupovat. Zaměřili jsme se tedy zejména na nákup potravin a jídla v restauracích. Mezi severem a jihem totiž může být rozdíl v cenách dokonce propastný. Na jihu je dokonce minimum míst, kde se platí mýtné. Vše vždy odráží bohatství konkrétního regionu a na jižní část pevninské Itálie je chudší a proto i ceny zde jsou příznivější. Jak už jsme zmínili, záleží také na tom, kde jídlo a jiné věci běžné denní potřeby nakupujete. Omezíte-li nákupy v malých obchodech nebo značkových supermarketech a zajedete do Lidlu, RD Superdiscountu nebo MD Discountu a jim podobným obchodům, můžete se u velké části potravin dostat dokonce na ceny nižší než u IMG_1102nás v Čechách. Zatímco na severu Itálie je mnohdy cena za obyčejný místní chléb až 3 EUR, na jihu je zcela běžně ke koupi za cenu do 1EUR. Z dalších potravin například máslo 250g 0,95 EUR, mléko 1 litr mezi 0,5-1EUR, cereálie 2,5EUR, vanička tvarohového sýru 0,90EUR, plněné těstoviny (torteliny) 0,5kg 1,49EUR, rajčatové omáčky v cenách mezi 0,60-1 EUR, sýry jsou o něco dražší než v Čechách, 100 g můžete koupit za cenu od 1 EUR a podobně jsou na tom šunky s vysokým podílem masa. Uzeniny jsou, stejně jako u nás, o něco levnější. Například typický měkký salám Mortadella je k dostání za 1EUR  za 150g. Ovoce a zelenina je také o něco dražší než u nás, například 1kg melounu se pohybuje v cenách kolem 1EUR, za kilo rajčat zaplatíte na trhu i v obchodě kolem 1,15EUR.

Co se týká jídla v restauracích, i zde je významný rozdíl mezi jihem a severem, zatímco na severu vás nepřekvapí i 10EUR za obyčejnou pizzu Margherita na jihu ji můžete koupit již od 3,5EUR, cenové rozdíly jsou podobné i u jídel typu těstovin apod.

Nenechte se tedy odradit a vyrazte za krásami Itálie, zejména na jihu stojí určitě za návštěvu poloostrov Gargano a v jižní části Apůlie města jako Ostuni, Alberobello, Polignano di Mare a mnoho dalších. Pláže jsou tu krásně čisté a v této části sezony ještě téměř liduprázdné. Šťastnou cestu!

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/IMG_1292-e1466415202992-768x1024.jpghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/IMG_1292-e1466415202992-150x150.jpgPR-leadersCestováníTipyZahraničníZprávyPo dlouhém zvažování, kam se letos vydat na dovolenou a zda vůbec někam jet, když se na nás odevšad valí smutné zprávy o teroristických útocích, jste se konečně rozhodli. Vaše volba padla na Itálii. Po revoluci, vedle Chorvatska, asi jedna z nejnavštěvovanějších zemí má své stále příznivce. S přechodem...Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku