Prostředí vašeho domova je důležitější, než jste možná tušili. Kvůli neustupující pandemii všichni trávíme doma více času, než bychom chtěli. Možná už jste ve svých dlouhých chvílích objevili zaschnuté skvrny kečupu ze spodu na lince, uštípnuté rohy nábytku nebo něco daleko horšího. Více než kdy předtím je proto důležité věnovat pozornost tomu, jak prostředí našich domovů může ovlivnit naše psychické zdraví.

Interiér a psychika

Někteří preferují lesklé povrchy a moderní nábytek, na kterém je úhledně vycentrovaná každá dekorace na stůl nebo fotka. Jiní touží po oranžových stěnách, dekách poházených přes opěradla křesel a nevadí jim ani šuplíky, které nikdy nejsou úplně dovřené.

Barva

Barvy jsou jedním z aspektů interiéru, které mohou ovlivnit naše emoce. Červená často reprezentuje vášeň nebo zlost, zelená má evokovat pocity relaxace a harmonie a modrá je často spojována s mírumilovností.

Podle smithsonianmag.com si však každý vytváří k barvám různé asociace, proto na vás zmíněné barvy mohou mít jiný efekt.

Psychologie barev je hojně diskutovaným tématem. Například v článku „Interior Design Use in Alleviating Depression and Anxiety“ se píše o tom, jak byly barvy a jiné aspekty interiéru využity ke zpříjemnění pobytu pacientů docházejících na dialýzu do nemocnice v Utahu.

Avšak někteří experti si myslí, že jsou dopady barev přeceňovány (verywellmind.com).

Světlo

Možná vás nepřekvapí, že mít dostatek slunečního světla je zásadní pro psychiku, a to nejen doma. Studie zveřejněná v Journal of Clinical Sleep Medicine zjistila, že pracovníci v kanceláři s dostatkem slunečního světla měli daleko lepší výsledky v práci než jejich kolegové, kteří používali umělé osvětlení.

Kromě světla a barev má na naši psychiku také pozitivní dopad dostatek prostoru a květiny. Svůj domov si však můžete zpříjemnit i maličkostmi jako jsou například polštáře s potiskem apod. Řadu dalších doplňků do vašich domovů, které poslouží také jako originální dárky najdete například na e-shopu Nekupto.

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/2022/03/couch-1845270_960_720.jpghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/2022/03/couch-1845270_960_720-150x150.jpgsvet zenyTipydárek,dekorace na stůl,interiér,nekupto,s vlastním potiskemProstředí vašeho domova je důležitější, než jste možná tušili. Kvůli neustupující pandemii všichni trávíme doma více času, než bychom chtěli. Možná už jste ve svých dlouhých chvílích objevili zaschnuté skvrny kečupu ze spodu na lince, uštípnuté rohy nábytku nebo něco daleko horšího. Více než kdy předtím je proto důležité...Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku