Kréta je ostrovem bohů

Kréta je největší a nejúžasnější řecký ostrov (8259 km2, 460 000 obyvatel). Leží mezi Evropou, Asií a Afrikou. Od západu k východu měří 260 km a její největší šířka je 60 km. Je značně hornatá, ale zároveň má i velké množství úrodných nížin. Na západě se zvedají Bílé hory ( Levka Oré 2452 metrů n.m.), uprostřed leží pohoří Ida (2456 metrů n.m.), na východě Dikti (Dikté 2148 metrů n.m.) a na nejzazším východě horský hřeben Thrifti (Thirfté 1476 metrů n.m.). Krét je ale především zemědělským ostrovem, jehož příznivé podnebí dovoluje pěstovat množství nejrůznějších plodin. Pro různost svých podnebních typů je vděčným objektem zkoumání pro botaniky a zoology.

paleochora-promenadaPaleochora – poklidný ráj na zemi

Jih ostrova omývaný Libyjským mořem je naprosto úchvatný. Podle bájí se zde narodil bůh Zeus a král Mínos. V raných dobách křesťanství tady působil svatý Pavel. My jsme zakotvili v Paleochoře, v malém přímořském městečku, na jižním pobřeží západní části Kréty. Je to krásné místo na malém poloostrůvku, kde na kopci jménem Kastela stojí stará benátská pevnost Selino z roku 1279. Později byla Peleochora centrálním přístavem celého jižního regionu a stálo zde antické město Kalamydi. Městečko je velmi půvabné, plné taveren, restaurací a obchůdků. Z našeho hlediska je přínosem nepřítomnost velkých hotelů a tedy pouze přiměřené množství turistů. Dvě pláže, oblázková a písečná, poskytují dostatek prostoru na slunění a koupání. Doporučuji půjčit si auto a trochu Krétu prozkoumat. Podnikli jsme dva celodenní výlety a byly jsme nadšeni.

paleochora-chaniaVydejte se Krétě vstříc

Z Paleochory jsme jeli okolo Chanie do Aptery. Vykopávky starověkého osídlení, amfiteátr, cisterny na vodu z římského období, malý klášter a výhled do staré benátské pevnosti stály za to. Na zpáteční cestě jsme si prohlédli Chanii. Najděte si místo k zaparkování vedle pevnosti a projděte kolem ní do starého města. Všudypřítomné obchůdky, taverny a restaurace se vám budou líbit, ale úžasný je přístav s majákem, starým opevněním, kostely, minaret a mešita. Atmosféra města je kouzelná a oběd na nábřeží je pomyslnou třešničkou. Z Chanie se vymotáte směrem na Kisamos a vrátíte se do Paleochory. Druhý den jsme se vypravili na druhou stranu. Ze silnice na Chanii jsme odbočili vlevo ve vesnici Plemeniana a přes Elos a Vatos dorazili do kláštera Chrisoskalitisas. Velký klášter na nepřístupné skále sloužil zřejmě i jako útočiště pro obyvatele v případě útoku nepřátel a stojí za zhlédnutí. Asi 6 km od něho se rozkládá nádherná pláž Elafonisi se svými dunami a a koupáním v tyrkysově zbarvené vodě ji určitě nesmíte vynechat.

paleochora-miliaSen jménem Milia

Stejnou cestou jsme se vrátili zpět až do Elosu. Ten jsme minuli a za ním našli odbočku vlevo do vesnice Milia. Majitel ji vybudoval podle zásad bydlení starých Kréťanů, samé krásné kamenné domky, které se choulí v náruči hor. Součástí je farma, takže co vám tady uvaří, je pouze z domácích produktů. Oběd byl opravdu výborný a rozhodně ne drahý. Pouze prašná cest po úbočí hory mi nedělala moc dobře, ale na druhou stranu takové výhledy už nikdy nezažiji. Takže co na závěr? Projeďte si západní Krétu i vy a uvidíte na vlastní oči.

Autor: Mgr. Hana Sovová

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/paleochora-pláž-1024x683.jpghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/paleochora-pláž-150x150.jpgPR-leadersCestováníZprávyKréta je ostrovem bohů Kréta je největší a nejúžasnější řecký ostrov (8259 km2, 460 000 obyvatel). Leží mezi Evropou, Asií a Afrikou. Od západu k východu měří 260 km a její největší šířka je 60 km. Je značně hornatá, ale zároveň má i velké množství úrodných nížin. Na západě se...Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku