V dnešním světě je vše, co se týče dopravy, koncipované především pro auta. Právo chodce na pohodlný pohyb ve městě jako by se pomalu vytratilo. A tak nám nezbývá než se na chodníku donekonečna proplétat mezi lampami veřejného osvětlení, dávat každou chvíli pozor na projíždějící auta, čekat na přechodech pro chodce dlouhé minuty na zelenou a poté přeběhnout vozovku za pár vteřin. Je ale nějaký způsob, jak zajistit lepší bezpečnost chodců ve světě stavěném pro auta?

Nevjíždět, prosím!

Na určitých místech není vhodné dovolit vjezd aut neomezeně, a přesto je potřeba zajistit v případě nutnosti průjezd danou oblastí. Ať už kvůli zásobování nebo pro vozidla složek integrovaného záchranného systému. Snadným řešením je na danou vozovku postavit sloupky. Vybraná vozidla si pak sloupek jednoduše sklopí, zatímco ostatní se místu vyhnou a raději ho objedou jinudy.

Chodci a auta vedle sebe?

Na velkých a frekventovaných křižovatkách je občas obtížné oddělit bezpečně chodník a vozovku. Právě proto se častokrát využívají různá svodidla, zábradlí nebo bezpečnostní sloupky. Naleznete je mnohdy i na místech, kde mají zamezit chodcům v přecházení vozovky na nepřehledných místech nebo těsně před křižovatkou. Díky tomu dojde ke zvýšení bezpečnosti křižovatky, neboť tato speciální zábradlí jsou navržena tak, že pohltí energii případného nárazu a zabrání tak velkému poškození chráněného objektu (tedy pěšího chodce) i vozidla.

Bezpečné parkování

Zvláště ve vysoce obydlených čtvrtích nebo blízko kanceláří je velký problém s počtem parkovacích míst. Auta tak parkují všude, kde se dá. Jedno vedle druhého naskládaná jako při tetrisu. Proplétat se mezi takto zaparkovanými auty nebývá zrovna výhra. I proto je vhodné při pořizování parkoviště u často používaných pěších tras volit parkovací sloupky. Auta tak budou mít jasnou hranici a nestane se, že by zabírala i plochu chodníku. Skvělou funkci plní tyto sloupky i při parkování aut těsně před fasádou budov.

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/autos-214033_1920-1024x768.jpghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/autos-214033_1920-150x150.jpgPR-leadersZprávyV dnešním světě je vše, co se týče dopravy, koncipované především pro auta. Právo chodce na pohodlný pohyb ve městě jako by se pomalu vytratilo. A tak nám nezbývá než se na chodníku donekonečna proplétat mezi lampami veřejného osvětlení, dávat každou chvíli pozor na projíždějící auta, čekat na přechodech pro...Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku