Mrkev je všeobecně oblíbenou zeleninou, která se hojně využívá nejenom k vaření, ale také ke každodenní konzumaci. A není divu – je sladká, velmi chutná a je základem všech zeleninových omáček či směsí. Proč byste si ji měli k jídlu dopřát každý den?

Zdraví a krása

Tato oranžová kořenová zelenina je doslova nabitá vitamíny a minerály. Mezi ty nejvýraznější patří antioxidanty, které potlačují vznik rakoviny. Mrkev nás také chrání naši imunitu – hojné zastoupení vitamínu C a E totiž přirozenou obranyschopnost výrazně posilují. Mezi jinými zde najdete i vitamín A, který chrání a zlepšuje zrak, vitamíny B1, B2, D, E a K. Tato zelenina je také významným zdrojem betakarotenu. Ten chrání buňky před napadením viry a bakteriemi. Mezi důležité minerální látky se řadí také hořčík, fosfor, vápník, železo, měď, jód a selen. Mrkev také napomáhá trávení, a to zejména díky vysokému obsahu vlákniny. Mrkev je dále pomocníkem při problémech s játry, při střevních onemocněních, astmatu či při problémech s klouby. Kromě zdraví také mrkev kladně ovlivňuje vzhled – rozjasňuje pleť a dodává jí elasticitu, zpomaluje stárnutí a dokáže zbavit pigmentových skvrn.

Raději syrová než vařená

I když vařená mrkev si i tak uchová velké množství živin, lepší volbou je sníst mrkev syrovou. Dopřejte si ji každý den v lahodném smoothie!

Smoothie na imunitu

4 mrkve

½ lžíce kurkumy

1 citron

1 lžíce medu

1 malý zázvor

 

Mangovo-mrkvové smoothie

1 mango

3 mrkve

250ml mandlového mléka

 

Smoothie na pročištění

2 jablka

2 banány

4 mrkve

½ citronu

½ šálku vody

 

Jak smoothie připravit

Smoothie není nijak náročné na přípravu, podmínkou je však kvalitní mixér. Jedním takovým je i mixér Orava RM-2000. Tento výkonný pomocník se může pochlubit 2000 W motorem s rychlostí otáček až 32000/min. Ostrý nerezový nůž se šesti čepelemi si poradí i s odolnými a tvrdými potravinami a to ve velmi krátké době. Nádoba mixéru má obsah 2 litry, což odpovídá 4 porcím smoothie nebo jiných jídel (omáčky, polévky, dezerty). Ovládání je snadné a mixér je stabilní díky přilnavým nožkám. Dopřejte si smoothie ke snídani každý den!

Pokud vás mixér Orava RM-2000 zaujal, najdete jej na www.orava.info.

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/396350-1.jpghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/396350-1-150x150.jpginfo@press-media.czZdravíMrkev je všeobecně oblíbenou zeleninou, která se hojně využívá nejenom k vaření, ale také ke každodenní konzumaci. A není divu – je sladká, velmi chutná a je základem všech zeleninových omáček či směsí. Proč byste si ji měli k jídlu dopřát každý den? Zdraví a krása Tato oranžová kořenová zelenina je doslova nabitá...Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku