Trocha romantiky v kouzelné „Ruthardce“
Po návštěvě středověkého dolu se vydáme do romantické uličky zvané „Ruthardka“, kde si můžete odpočinou a najíst se v příjemné restauraci a Chrámu sv. Jakuba. Hned potom vyrazíme směr Vlašský dvůr – mincovna i královská rezidence, morový sloup z let 1714-1716 a Kamenný dům, jež je snad nejkrásnějším pozdně gotick
ým domem v Čechách. A ještě jednou Matěj Rejsek, kterému je připisován dvanáctibodový kamenný hranol zdobený bohatým dekorem kružeb a fiál – kamenná kašna.
Z gotiky do baroka
Co ještě? Sankturinovský dům – sídlo informační služby – původně gotický, dnes již barokně přestavěný, který vznikl již na konci 13. století jako opevněná věžová stavba výrobního charakteru, Kostel Matky Boží Na Náměstí z konce 14. století a Klášter řádu sv. Voršily, postavený v letech 1738-1743 podle plánu vynikajícího architekta Kiliána Ignáce Dienzenhofera, který byl navrácen řádu a zatím není veřejnosti přístupný.
Hřbitovní kostel s kostnicí – krása, ze které mrazí
Pokud máte pocit, že už jste v Kutné Hoře viděli všechno, věřte, není to pravda. Vraťte se k autu zaparkovanému nad sv. Barborou a přejeďte na předměstí do Sedlce. Byl zde v roce 1142 založen první cisterciácký klášter v Čechách a díky stříbrným dolům, které se převážně nacházely na jeho pozemcích, se stal také nejbohatším klášterem v zemi. Proto také můžeme obdivovat kostel Panny Marie. Chrám má půdorys latinského kříže a je největší dochovanou stavbou (87 metrů délky) z přelomu 13. a 14. st. v Čechách. Po prohlídce přejeďte do Hřbitovního kostela Všech svatých s kostnicí. Po josefínských reformách koupili majetek kláštera Schwarzenbergové z Orlíka, dostal interiér kostnice svoji nynější podobu. Autorem unikátní výzdoby z lidských kostí se stal řezbář František Rint. Na mě to bylo hodně morbidní, ale to nic nemění na tom, že Kutná Hora mě úplně uchvátila a chci se tam vrátit. Přeji vám krásný výlet a věřím, že budete stejně nadšení.
Autor: Mgr. Hana Sovová