Jistě jste také zaznamenali, že v posledních letech se v okolí Prahy objevuje stále více soukromých mateřských a základních škol. S mateřskými školami je to trend celkem pochopitelný, protože kapacita státních mateřinek je stále nedostatečná a rodiče často nemají jinou volbu, než v blízkosti svého bydliště vybrat školu soukromou. A to i navzdory tomu, že náklady většinou převyšují hranici pěti tisíc měsíčně a nezřídka kdy se blíží spíše k částce deset tisíc korun za měsíční pobyt dítěte v takovém zařízení.

soukromé školy sunny canadian international schoolU základních a středních škol je to trochu jiná situace. Míst v takových školách je většinou dostatek, samozřejmě záleží na škole, kterou si ten který rodič pro své dítě vybere, ale školní docházka je jednoduše povinná a tak dítě škola v místě bydliště prostě musí přijmout. Do soukromých základních škol tedy většinou rodiče umístí dítě proto, že jsou přesvědčení o vysoké přidané hodnotě takového vzdělání anebo proto, že je to prostě in, jak se říká. Základní školné se obvykle v takovýchto školách pohybuje kolem sto tisíc ročně.

U středních škol je situace obdobná jako u těch základních. Nás tedy zajímalo, zda ve školách jako je například Da Vinci v Dolních Břežanech nebo Sunny Canadian International School ve Zdiměřicích a jim podobné skutečně nabízí svým studentům něco extra. Co nelze popřít je fakt, že děti mají v těchto školách velmi krásné prostředí, často i s bazénem a krásnými interiéry a exteriéry, které jistě také přispívají k příjemné atmosféře a tedy i tomu, že se děti do školy možná i více těší. Kvalita výuky asi ale v žádném ohledu nepřevýší tu, které by se dětem dostalo ve školách státních. Ty jsou ale dotovány státem. Ty soukromé dotace nedostávají a proto je velká část školného tvořená právě náklady školy na provoz a platy zaměstnanců a mnoho dalšího.

Co je ale třeba mít rozhodně na paměti, když se rozhodnete umístit dítě do soukromé mateřské či základní školy je fakt, že dítě tak bude od malička zvyklé na trochu jiný styl vzdělávání a jiné prostředí. A pokud se z finančních či jiných důvodů stane, že už nebude moci dětem nákladné školy platit, bude to pro ně pravděpodobně velká změna, se kterou se budou obtížně vyrovnávat.  Z menšího kolektivu do mnohem většího a mnoho dalšího. Je tedy třeba velmi dobře zvážit, zda budete dítě na škole schopni udržet po celou délku studia.

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/soukromé-školy-da-vinci.pnghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/soukromé-školy-da-vinci-150x150.pngPR-leadersRodina a vztahyZprávyJistě jste také zaznamenali, že v posledních letech se v okolí Prahy objevuje stále více soukromých mateřských a základních škol. S mateřskými školami je to trend celkem pochopitelný, protože kapacita státních mateřinek je stále nedostatečná a rodiče často nemají jinou volbu, než v blízkosti svého bydliště vybrat školu soukromou....Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku