Manželství a svatbu již někteří z nás vnímají jako přežitek, někteří jako formalitu a ti další vnímají sňatek jako milou tradici. O některých zvyklostech víme, některé již upadly v zapomnění. Znáte pozadí jednotlivých zvyklostí, které jsou se svatebním dnem spojeny?

Námluvy nebo obchodní jednání?

Námluvami to vždy oficiálně začínalo. V dřívějších dobách se však jednalo o neromantické setkání dvou rodin, kde se vyjednávalo věno nevěsty a majetek ženicha, tedy to, co jsou rodiče ochotni svému potomkovi dát s sebou do manželství. Láska dvou lidí v tom hrála velice nepodstatnou roli. Nyní jsou námluvy, které zahrnují i návštěvu rodičů, spíše nostalgickým gestem, kterému již páry nepřikládají důležitost. Posezení s rodiči bývá až druhořadou formalitou, pojato spíše jako oficiální oznámení svatebních plánů.

Něco modrého, starého, nového a půjčeného

Modrá barva byla znamením věrnosti a čistoty, tedy dívka, která se vdávala, měla být pannou. Dříve nevinnost zastupovala stuha do vlasů, dnes je to tradiční modrý podvazek. Dále měla mít žena ve svůj velký den na sobě něco nového, což symbolizovalo právě nové začátky, něco starého, což bylo znamení pro pokračování rodinné tradice a něco půjčeného od jiné šťastné ženy, pro zajištění štěstí budoucí nevěsty. V dnešní době však již můžete vyzrát na „půjčenou“ část tradice třeba i navštívením půjčovny svatebních šatů, kde si pronajmete své vysněné svatební šaty.

Bílá a její skutečný význam

Zářivá bílá je nejen symbol čistoty, ale i z praktického hlediska, velmi náročná barva na údržbu a tak v kombinaci s dlouhými složitými šaty, značila blahobyt, luxus a vyšší společenské postavení. Stejně tak bílý závoj je symbolem čistoty a měl svoji nositelku chránit před zlými duchy. Z nevěstiny tváře jej snímal až ženich před prvním manželským políbením. Dnes je funkce závoje čistě

Družičky jako návnada

I tato tradice sahá velmi hluboko do minulosti a slouží též k ochraně nevěsty. Dívky, oděné podobně jako nevěsta, měly zmást případné zlé síly, které by mohly nevěstu při cestě k oltáři ohrozit. V košíčku namísto lístků růží, jak je tomu dnes, nesly družičky různé byliny a ochranné amulety. Až moderní doba ukázala družičky v úplně jiném světle a dala jim výsostné postavení vedle nevěstě. Jsou nevěstě k ruce během jejího velkého dne a mají též okrasnou funkci. I proto jsou šaty pro družičky na prvních příčkách v důležitosti všeho, co je třeba před svatbou zařídit.

A na závěr pro vás máme perličku. Víte, jaké je pořekadlo u zvyklosti rozbíjení talíře a zametání střepů? Kdo se prý chopí lopatky, má v manželství vždy navrch, ten, kdo smetáčku, s ním bude vždy zametáno.

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/2022/05/wedding-g647fb2c20_640.jpghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/2022/05/wedding-g647fb2c20_640-150x150.jpgsvet zenyRodina a vztahyManželství,půjčovny svatebních šatů,šaty pro družičky,svatba,Svatba a tradice,svatební šatyManželství a svatbu již někteří z nás vnímají jako přežitek, někteří jako formalitu a ti další vnímají sňatek jako milou tradici. O některých zvyklostech víme, některé již upadly v zapomnění. Znáte pozadí jednotlivých zvyklostí, které jsou se svatebním dnem spojeny? Námluvy nebo obchodní jednání? Námluvami to vždy oficiálně začínalo. V dřívějších dobách se však...Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku