Chondroprotektiva se uplatňují při léčbě či prevenci osteoartrózy, kde se využívá jejich schopnost obnovit kloubní chrupavku nebo alespoň degenerativní proces zpomalit. Mají  vliv na snížení kloubní bolesti, zlepšení rozsahu pohybu, důležitá je jejich absence nežádoucích toxických účinků. Označují se i jako “symptomaticky pomalu působící léky”- to znamená, že efekt léčby nastupuje obvykle za 1-2 měsíce a po vysazení přetrvává nejméně 2 měsíce.
Řadíme sem přípravky obsahující  chondroitinsulfát,  glukosaminsulfát a kyselinu hyaluronovou. Přispívají ke zpomalení destrukce chrupavky. Samozřejmě za předpokladu, že chrupavka není dosud ve vysokém stupni destrukce, tam již její reparace není možná.

Víme, že s věkem a zvýšenou či nerovnoměrnou zátěží kloubů dochází  ke změnám v chrupavce a následně k jejímu chondroprotektiva IIúbytku a to zejména v nosných kloubech ( kyčelní, kolenní). Při větším úbytku chrupavky mluvíme o osteoartróze.
Osteoartróza je nezánětlivé degenerativní onemocnění charakterizované nadměrným opotřebením kloubní chrupavky, změnami měkkých tkání t.j. kloubní pouzdro, kloubní výstelka, vazy a okolní svaly. Projeví se bolestí a omezenou pohyblivostí kloubu.V časných fázích artrózy dochází k poškození struktury kolagenu, Kloubní chrupavka se skládá z chrupavčitých buněk, které jsou obklopeny mezibuněčnou hmotou- ta je tvořena kolagenem,bílkovino-sacharidovými molekulami a ostatními bílkovinami.

Výživa chrupavčitých buněk se děje difusí – samovolné rozptylování částic v prostoru- kdy kloubní tekutina je pohybem vmasírovaná do kloubní chrupavky.Kloubní tekutina je ultrafiltrátem plasmy a její velmi důležitou složkou je kyselina hyaluronová. Viskozita tekutiny je dána koncentrací kyseliny hyaluronové, funkce je lubrikační schopnost, která je nutná k minimalisaci tření mezi kloubními plochami. Osteoartróza vzniká jako následek nerovnováhy tvorby a rozpadu tzv proteoglykanů- látek vyplňujících prostor mezi buňkami chrupavky.

Podávání chondroprotektiv teoreticky zmírňuje uvedenou nerovnováhu , obnovuje chrupavku, nebo alespoň zmírňuje její další poškozování. Chondroprotektiva mají pozitivní vliv na strukturu chrupavky,snižují kloubní bolest, zlepšují rozsah pohybu a mají protizánětlivé účinky.Podávají se perorálně tzn. přes ústa. Řadíme k nim i další látku, která je součástí chrupavky a  kloubní tekutiny- kyselinu hyaluronovou, ta se aplikuje  pomocí injekcí přímo do kloubů – zejména kolenních, kde zlepšuje vlastnosti kloubní tekutiny, čímž se zlepší výživa chrupavky. Zvyšuje lubrikaci kloubu a to se odrazí na jeho lepší funkci
Na konec je ale potřeba dodat, že bychom neměli opomíjet i režimová opatření, která jsou nedílnou a důležitou součástí prevence i léčby degradace chrupavky. Tedy nepřetěžovat nosné klouby nadváhou, mít pravidelný pohyb a dodržovat správnou životosprávu.

https://svetdnes.cz/wp-content/uploads/chondroprotektiva-1024x597.jpghttps://svetdnes.cz/wp-content/uploads/chondroprotektiva-150x150.jpgPR-leadersDiagnózyNemociZdravíZprávyChondroprotektiva se uplatňují při léčbě či prevenci osteoartrózy, kde se využívá jejich schopnost obnovit kloubní chrupavku nebo alespoň degenerativní proces zpomalit. Mají  vliv na snížení kloubní bolesti, zlepšení rozsahu pohybu, důležitá je jejich absence nežádoucích toxických účinků. Označují se i jako 'symptomaticky pomalu působící léky'- to znamená, že efekt léčby nastupuje...Svět Dnes, zprávy z vašeho kraje. Svět Dnes vám přináší zprávy z vašeho kraje, České republiky a celého světa.
Svět Dnes na Facebooku
  • 24
    Shares